Złoty okres agroturystyki

Złoty okres agroturystyki

Wydawać by się mogło, że obecna sytuacja na rynku finansowym uniemożliwi nam bezstresowy i miły wypoczynek w otoczeniu przyrody. Dotychczas walory ojczystej krainy przedkładaliśmy nad wyprawy do ciepłych krajów. Kondycja gospodarcza Polski ma się całkiem nieźle w stosunku do sąsiadów. W Polsce będzie tym chętniej wypoczywał i krajan i obcokrajowiec.

Jak grzyby po deszczu wyrastają gospodarstwa agroturystyczne. Nie jest to podyktowane wyłącznie walorami rekreacyjnymi, które idą w parze z ekonomiką. Polska wieś staje się coraz bardziej przedsiębiorcza. Rejony, w których dotychczas na niskim poziomie istniała infrastruktura turystyczna również się ożywiły. Liczba gości na kwaterach gospodarstw agroturystycznych zaczyna przewyższać liczbę gości w pensjonatach i hotelach. Dla turysty coraz istotniejsza jest „swojskość” wakacyjnej okolicy.

Agroturystyka to również możliwość doskonałego podreperowania domowego budżetu. Sposobnością do zwiększonego inwestowania w agroturystykę są fundusze unijne. Już 15 kwietnia br. rusza nabór o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. O dotacje może ubiegać się rolnik, małżonek, dzieci i domownicy rolnika, jeśli są ubezpieczeni w KRUS-ie od co najmniej roku i teren inwestycji to gmina do 5 tys. mieszkańców. Dodatkowym warunkiem otrzymania dotacji jest przyznanie dopłat obszarowych dla gospodarstwa rolnego za 2008 r.

Przedmiotem dofinansowania przede wszystkim jest budowa, przebudowa, remont lub wyposażanie obiektów przeznaczonych na cele agroturystyczne. Można otrzymać maksymalnie na ten cel do 100 tys. zł. Kosztorysy, projekty architektoniczne, budowlane, dokumentacja geologiczna, czy wpisy i wypisy z katastru nieruchomości w ramach dofinansowania można częściowo sfinansować.

O dofinansowanie można się również starać z PROW Działanie „Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw”. Na budowę i rozbudowę infrastruktury agroturystycznej można otrzymać nawet 300 tys. zł., co jest zależne od przewidzianego wzrostu zatrudnienia w związku z realizacją inwestycji. Nabór wniosków rusza 21 kwietnia br. Wnioski należy składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne mamy szansę na zwolnienie z podatku dochodowego, jeśli spełnimy jednocześnie kilka warunków. Wynajmowane kwatery znajdują się w budynku mieszkalnym, położonym na terenie wiejskim, wiejsko-miejskim poza miastem, które należą do gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha. Liczba wynajmowanych kwater nie może przekroczyć pięciu pokoi, które są do wyłącznej dyspozycji wynajmujących. Nie wlicza się jadalni, werandy i tym podobnych pomieszczeń. Zwolnienie z podatku obejmuje też dochody uzyskane z tytułu wyżywienia gości, a nawet z tytułu innej działalności.

Nie będziemy zwolnieni z podatku dochodowego, jeśli kwatera będzie wynajmowana w domkach turystycznych lub w budynkach adaptowanych jednocześnie na cele usługowe, pokoje nie mogą być wynajmowane na stałe.

Korzystając z dodatkowych źródeł finansowania, jakim jest dofinansowanie unijne, koniecznie musimy pamiętać, że warto wziąć pod uwagę to by dany projekt domu, w którym będziemy świadczyć usługi agroturystyczne nie tylko spełniał wymogi, ale by komponował się z architekturą regionalną. Znakomitym tego przykładem jest nagradzany projekt domu z kwaterami na wynajem „Lasowiak” z pracowni architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. Na parterze budynku znajduje się dwupokojowe mieszkanie dla właścicieli oraz duża jadalnia dla gości z aneksem kuchennym i kominkiem, WC oraz pokój z łazienką przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Natomiast na poddaszu znajdują się cztery dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami.

– Naszym zamierzeniem było to, aby projekt łączył tradycje grupy etnograficznej Lesowiaków zamieszkującej tereny miedzy Wisłą a Sanem, z nowoczesną funkcjonalnością. – mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu ARCHETON Sp. o.o. – Warto pamiętać, że korzystając z dofinansowania unijnego trzeba również postarać się o odpowiednią kategoryzację budynku wg standardów Unii Europejskiej, która jest oceną budynków turystyki wiejskiej i jakości usług agroturystycznych wg systemu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Można otrzymać ocenę od kategorii standard do trzygwiazdkowej. Zatem należy zapewnić inwestycji wysoką jakość już na etapie jej planowania a zwłaszcza przy wyborze gotowego projektu – dodaje Anna Macina

Terenów agroturystycznych w Polsce, do których nie udajemy się na wypoczynek jest jeszcze niezmiernie wiele, ponieważ po prostu o nich nie wiemy, nie interesujemy się czy bagatelizujemy. Za kilka miesięcy nadejdzie długo oczekiwane lato, więc można już teraz zacząć planować nie tylko wypoczynek „pod gruszą”, ale i inwestycje.