Twarde prawo ale prawo

Nie ma mowy o zmniejszaniu kwot mlecznych twardo mówi Komisja Europejska. To odpowiedź na postulaty farmerów, którzy chcieli w ten sposób doprowadzić do poprawy opłacalności produkcji.

Komisja Europejska po zakończeniu obrad nie pozostawiła najmniejszych wątpliwości – o żadnym zmniejszaniu limitów produkcji nie ma mowy. Choćby dlatego, ze podczas zeszłorocznego Przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej podjęto decyzję o zwiększaniu limitów o 1% rocznie oraz likwidacji systemu kwotowania po 2014 roku.

Mariann Fischer Boel, komisarz UE ds. rolnictwa: otworzyliśmy dyskusję na temat kwot, ale tylko w kontekście ich wzrostu a nie zmniejszaniu. Gdybyśmy podjęli taką decyzję rolnikom którym odebrano by część kwoty trzeba by zapłacić odszkodowania. My nie mamy na to żadnych funduszy. Dlatego nie będzie żadnej redukcji.

Ale coraz więcej krajów kwestionuje wcześniejszą decyzję dotyczącą likwidacji limitowania produkcji. Zdaniem polskiego ministra, sprawa jest wciąż otwarta.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: coraz częściej jak słyszę wypowiedzi potentatów mlecznych europejskich, widać wyraźnie, że będą poszukiwali jakiegoś niedrogiego instrumentu na utrzymanie regulacji na tym rynku. A tym niedrogim instrumentem jest kwotowanie.

Aby poprawić tragiczną sytuację w sektorze mleka zdecydowano się przedłużyć interwencję na rynku do końca lutego przyszłego roku. Początkowo miała się ona zakończyć 31 sierpnia.

rolna.tvp.pl, Witold Katner