Merynos polski

Merynos polski – należy obecnie do najpopularniejszej rasy owiec w kraju. Owce tej rasy stanowią około 46% pogłowia w Polsce. Były użytkowane w kierunku mięsno-wełnistym. Charakteryzują się dobrym umięśnieniem i wydajnością wełny. W przeciętnych warunkach osiągają plenność 130-140% , a w dobrych 150-160%. Jagnięta osiągają dobowe przyrosty masy ciała około 250 g. W okresie tuczu, osiągają dzienne przyrosty około 300 g, a masę ciała 45 kg w wieku około 124 dni. Średnia plenność owiec wynosi ponad 160%.

Merynos polski należy do najliczniejszej rasy występującej w Polsce. Owce tej rasy hoduje się przede wszystkim na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, a w mniejszych ilościach występują na terenie całej Polski poza rejonami górskimi.

Głowa owcy tej rasy jest średnio długa, delikatna, pokryta częściowo białą sierścią. Kształt tułowia charakteryzuje rasy mięsne. Tułów jest średnio długi i szeroki, z prostą linią grzbietu i głęboką klatką piersiową. Mają silnie rozwinięty instynkt stadny.