Biopaliwowe napięcia

Do końca roku pozostało co prawda jeszcze kilka miesięcy, ale to może nie wystarczyć, żeby zrealizować tegoroczny Narodowy Cel Wskaźnikowy w użyciu biopaliw. Producenci estrów twierdzą, że możliwości produkcyjne są, a winą za problemy ze sprzedażą biopaliw obarczają koncerny paliwowe. Te się bronią. A już sam resort gospodarki coraz głośniej przyznaje, że sytuacja robi się napięta.

Minimalne zużycie biopaliw w rynku paliw ciekłych musi wynieść co najmniej 4,6%. W przyszłym roku zwiększy się ono o ponad 1%.

Tak zwany Narodowy Cel Wskaźnikowy zobowiązuje firmy do sprzedaży określonej ilości biopaliw. A z tym od kilku miesięcy mamy problem. Jeśli do końca roku nie uda się nadrobić zaległości Bruksela nałoży karę.

Henryk Majchrzak, ministerstwo gospodarki: jeśli chodzi o rok bieżący to sytuacja jest dość napięta. Ale spodziewamy się jak wynika z rozmów z głównymi producentami paliw, że ten wskaźnik zostanie osiągnięty. Stąd bardzo intensywny wzrost podaży paliw zawierających biokomponenty.

Zamieszanie wokół Narodowego Celu Wskaźnikowego niepokoi dostawców i przetwórców zielonego paliwa. W opinii izby skupiającej firmy z branży, za problemy ze sprzedażą biopaliw odpowiadają same koncerny paliwowe, które źle zaplanowały inwestycje. Tym bardziej, że surowca do produkcji biopaliw – wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie brakuje.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw: istnieje zarówno potencjał w produkcji rzepaku na dzień dzisiejszy szacowany na ponad 2 miliony ton, również jeśli chodzi o olej rzepakowy nie ma takich problemów.

W przyszłym roku ministerstwo gospodarki chce uruchomić sprzedaż paliw z wyższą niż obecnie domieszką estrów roślinnych. Prace nad ustawą zakończą się jeszcze we wrześniu.

Paliwa E10 i B7, mają pomóc koncernom w wypełnieniu przyszłorocznych zobowiązać w zużyciu estrów roślinnych.

Zyskać mają też producenci rzepaku, bo większa sprzedaż biopaliw ma się przełożyć na wyższe zapotrzebowanie na nasiona.

Źródło: rolna.tvp.pl
Autor: Radosław Bełkot