Yamaha w AGROMACHINIE

Yamaha w AGROMACHINIE

Praktyczne pokazy pracy pojazdów ATV to jeszcze rzadkość. Lecz firma Yamaha znalazła sposób, by zaprezentować swoje maszyny w czasie wykonywania różnych czynności porządkowych i transportowych. Szansą na to okazał się program telewizyjny AGROMACHINA, emitowany na antenie TVN TURBO.

Wszystkie odcinki z udziałem mikrociągników Yamaha (Grizzly i Rhino) wraz z osprzętem TechLander można teraz obejrzeć w Internecie (http://vimeo.com/agromachina/videos).

Prezenterzy AGROMACHINY testowali oba typy mikrociągników Yamaha w różnych sytuacjach, nie tylko rolniczych, jakby sugerował tytuł programu, ale również i komunalnych. Pokazanie pełni możliwości, które oferuje Grizzly i 2-osobowe Rhino było możliwe dzięki zagregowaniu tych pojazdów z osprzętem dodatkowym marki Techlander. Oprócz tak naturalnego dla ATV osprzętu jak przyczepka z możliwością wywrotu, pojazdy zmagały się z zamiatarką montowaną z przodu mikrociągnika oraz z kosiarką ciągnioną. Zanim jednak maszyny Yamahy ruszyły do pracy, prezenterzy programu pokazali, jak funkcjonalne są Grizzly 550, 700 ze wspomaganiem kierownicy i Rhino, nawet gdy występują solo.

Przypomnijmy, Yamaha Rhino to zabudowany czterokołowiec, z silnikiem o poj. 686 cm3, stworzony do pracy w terenie, którym mogą się przemieszczać dwie osoby. Skrzynia ładunkowa umożliwia przewóz przedmiotów o dość pokaźnych gabarytach.

Bezstopniowa przekładnia, napęd 4×4 i blokada przedniego dyferencjału sprawiają, że Rhino świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Zarówno z przodu, jak i z tyłu zastosowano niezależny, dwuramienny układ zawieszenia z możliwością regulacji w 5 pozycjach. Pracują tu także podwójne hydrauliczne tarczowe hamulce. Rhino może być homologowany i rejestrowany jako ciągnik rolniczy.

Duża moc w niewielkim opakowaniu – to najważniejsza cecha czterokołowca Grizzly 550. Układ przeniesienia napędu zapewnia szybkie i łatwe przełączanie poszczególnych trybów jazdy. Zbiornik mieści 20 litrów paliwa. O komfort pracy nawet w trudnych warunkach dba wygodne siedzenie oraz niezależne zawieszenie z podwójnym wahaczem. Bagażniki umożliwiają przewożenie ładunku ważącego nawet 130 kg (45 kg z przodu, 85 kg z tyłu).

Grizzly 700 EPS to większy model wyposażony w silnik o pojemności 686 cm3, czyli najsilniejszą jednostkę napędową stosowaną w pojazdach Yamaha. Siedemsetka pozostaje mimo to najlżejszym wszędołazem w swojej klasie. Tu także pracuje bezstopniowa, 2-zakresowa przekładnia, która zapewnia płynną zmianę prędkości jazdy.

W obu pojazdach może być stosowany elektryczny układ wspomagania kierownicy. Podobnie jak Rhino, oba 4-kołowce mogą być homologowane i rejestrowane jako ciągniki rolnicze.

Pierwsza seria programu AGROMACHINA emitowana była od kwietnia do czerwca br., a pojazdy firmy Yamaha i osprzęt Techlander można było oglądać w odcinkach III, IV i VIII. W odcinku ósmym, który był ostatnim z serii, można też było zobaczyć miejsce, w którym produkowany jest osprzęt Techlander. A to dzięki relacji z zakładów Metal-Fach w Sokółce, gdzie powstają narzędzia do mikrociągników Yamaha.

I na koniec informacja szczególnie istotna: jak przekazali producenci programu AGROMACHINA, druga seria rozpoczyna się w połowie września br. Yamaha zapowiedziała, że i tym razem mocno zaakcentuje w niej swoją obecność.

Yamaha w AGROMACHINIE