Porównanie modeli kombajnów CLAAS dostępnych na rynku wtórnym

Kombajn pracujący na polu

Czym różnią się od siebie poszczególne serie i modele używanych kombajnów zbożowych CLAAS? Kiedy były produkowane oraz jakie są ich kluczowe cechy i parametry? Porównujemy najczęściej spotykane grupy maszyn, czyli kombajny CLAAS Lexion, CLAAS Dominator i CLAAS Tucano.

Najpopularniejsze kombajny zbożowe CLAAS Lexion

Pierwszy kombajn zbożowy CLAAS Lexion powstał w 1995 roku. Maszyny z tej flagowej serii są produkowane do dziś i stanowią rdzeń oferty tego producenta. Cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko na rynku pierwotnym, lecz także wtórnym. Na przykład w serwisie ogłoszeniowym Mascus kombajny CLAAS Lexion stanowią ponad 70% wszystkich kombajnów zbożowych CLAAS.

Rodzina ta obejmuje maszyny o dużych i bardzo dużych rozmiarach oraz zróżnicowanej mocy silników (od 313 KM do nawet 790 KM). Kombajny zbożowe CLAAS Lexion wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością, którą wspomagają m.in. system omłotu APS SYNFLOW HYBRID z wysoką przepustowością i efektywne opróżnianie pojemnych zbiorników ziarna.

Sprzęt oferuje też dużą precyzję i jakość zbioru, zapewnia komfortową pracę operatorowi oraz ma solidną i wytrzymałą konstrukcję. Wyposażony został w wiele nowoczesnych technologii. Najczęściej spotykane na rynku wtórnym kombajny CLAAS Lexion to:

  • CLAAS Lexion 770 (moc 549 KM, szerokość mechanizmu tnącego 12,27 m, pojemność pojemnika na ziarno 13500 l);
  • CLAAS Lexion 760 (moc 507 KM, szerokość mechanizmu tnącego 12,27 m, pojemność pojemnika na ziarno 12500 l);
  • CLAAS Lexion 570 (moc 371 KM, szerokość mechanizmu tnącego 6,6 m, pojemność pojemnika na ziarno 10500 l).

Średniej wielkości kombajny CLAAS Tucano

Kombajny CLAAS Tucano produkowane w latach 2007-2022 to mniejsi bracia serii CLAAS Lexion. Najkrócej można je określić jako maszyny Premium przeznaczone dla średnich gospodarstw rolnych. Dzięki swojej wszechstronności kombajn zbożowy CLAAS z tej serii sprawdzi się w gospodarstwach o zróżnicowanych wymaganiach i powierzchni.

Mimo bardziej kompaktowych rozmiarów i niższych mocy silnika (od 190 KM do 380 KM), kombajny CLAAS Tucano to zaawansowane technologicznie maszyny wyposażone w wiele nowoczesnych systemów (m.in. APS SYNFLOW HYBRID czy system inteligentnego kierowania AUTO PILOT i system AUTO CONTOUR dla przyrządów żniwnych). Do najpopularniejszych modeli kombajnów CLAAS z tej rodziny należą:

  • CLAAS Tucano 320 (moc 190 KM, szerokość mechanizmu tnącego 4,32 m, pojemność pojemnika na ziarno 6500 l);
  • CLAAS Tucano 430 (moc 240 KM, szerokość mechanizmu tnącego 4,93 m, pojemność pojemnika na ziarno 7500 l);
  • CLAAS Tucano 440 (moc 260 KM, szerokość mechanizmu tnącego 5,46 m, pojemność pojemnika na ziarno 8500 l).

Używane kombajny CLAAS Dominator

Kombajny zbożowe CLAAS Dominator to starsza, nieprodukowana już od ponad dekady seria maszyn średniej wielkości. Większość dostępnych roczników pochodzi z lat 90., a nawet 80., choć czasem można też spotkać młodszy sprzęt z lat 00.

Używane kombajny CLAAS Dominator są tańsze niż wspomniane wcześniej nowsze modele. Nadal cieszą się sporą popularnością rolników, nie tylko z racji na cenę, lecz także wysoką niezawodność, dużą dostępność części zamiennych i dobre parametry – na przykład wysoką wydajność na tle maszyn tej klasy w podobnym wieku. Najczęściej spotykany kombajn zbożowy CLAAS Dominator to model:

  • CLAAS Dominator 76 (moc 120 KM, szerokość mechanizmu tnącego 3,9 m, pojemność pojemnika na ziarno 4200 l);
  • CLAAS Dominator 98 (moc 160 KM, szerokość mechanizmu tnącego 4,5 m, pojemność pojemnika na ziarno 5200 l).

Znajomość różnic pomiędzy głównymi seriami i modelami maszyn będzie na pewno ułatwieniem przy wyborze używanego kombajnu CLAAS odpowiedniego do potrzeb danego gospodarstwa.

 

Artykuł Sponsorowany