Rośliny, które warto posadzić w swoim ogrodzie

ogrod jakie rosliny

Jeśli potraktujemy swój ogród nie tylko jako przestrzeń, w której można przyjemnie spędzać czas, ale także idealne miejsce na sadzenie i pielęgnację różnych odmian roślin, zyskamy piękną przestrzeń przy domu, a przy odrobinie szczęścia – także nieco smakołyków. Zobacz, co warto posadzić, aby mieć dostęp do owoców i nie tylko, bez wizyt w sklepie.

Drzewa owocowe – jakie wybrać?

Drzewa owocowe to z jednej strony piękna ozdoba ogrodu, z drugiej – możliwość posiadania pysznych, ekologicznych owoców. Aby je posadzić, należy wybrać dany okaz i przyjrzeć się jego korzeniom. Jeśli będą zbyt  długie, warto przed posadzeniem nieco je skrócić, aby miały szansę dalej się rozwijać. Kolejnym krokiem jest eliminacja wszystkich niepożądanych elementów – zeschłych gałązek oraz liści, które niepotrzebnie będą pochłaniać cenne substancje odżywcze. Następnie można przejść do przygotowania w ziemi otworu, który powinien być na tyle duży, aby móc dokładnie ukryć cały system korzeniowy. Jeśli nie jesteśmy pewni posiadanej w ogrodzie ziemi, do zasypania dołka warto wybrać ziemię uniwersalną kupioną w sklepie, dzięki czemu zyskamy pewność, że drzewko będzie miało zapewnione wszystko to, czego potrzebuje, by spokojnie rosnąć.

W naszym klimacie przyjmie się całkiem sporo gatunków, takich jak jabłonie, czereśnie, czy wiśnie. Często trafić można także na takie drzewa owocowe jak kwitnące dość wcześnie, bo już w kwietniu, grusze i bardzo wytrzymałe, lubiące wapienne gleby śliwy. A także dość wrażliwe morele i kwitnące wiosną, a do tego lubiące żyzne gleby brzoskwinie. Jednak do każdego z gatunków warto podejść indywidualnie, gdyż może mieć nieco inne wymagania dotyczące gleby i sposobu pielęgnacji. Jeśli tylko będziemy należycie dbać o swoje drzewa owocowe, z pewnością prędzej, czy później zaowocują. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, a także systematycznym nawożeniu i podcinaniu uschniętych gałązek, dzięki czemu zapewnimy lepsze warunki wzrostu.

Inne rośliny przydatne w ogrodzie

Poza smacznymi owocami prosto z drzewa, w swoim ogródku, warto posadzić także odrobinę warzyw. Świetnym pomysłem będą więc takie rośliny ogrodowe, jak pomidory, papryka, czy ogórki, które będą wspaniałym dodatkiem do każdego posiłku. Na swoich rabatach można umieścić także sadzonki karczocha, a nawet arbuza, które gdy tylko zaowocują, z pewnością przysporzą nam wiele radości.

Świetnie wyglądają, a także doskonale owocują także krzewy, dlatego je także dobrze jest uwzględnić podczas sadzenia. Aronia, agrest, jeżyna, malina, borówka rokitnik, czy morwa to tylko jedne z nielicznych propozycji, które warto mieć gdzieś z tyłu działki, by móc w razie potrzeby pozyskać smaczne owoce do zjedzenia lub przygotowania przetworów, soków i innych trunków.

Oprócz tego, co można zjeść, ogromnie przydatne w ogrodzie będą także takie rośliny, które skutecznie odstraszają komary. Należą do nich komarzyca, kocimiętka, anginka, lawenda, czy aksamitka, które przy okazji efektownie ozdobią rabaty dzięki swoim kolorowym kwiatom. Owady niespecjalnie lubią także aromat ziół takich jak koper włoski, bazylia, mięta, czy melisa, które z jednej strony pomogą nam w walce z nieproszonymi gośćmi, z drugiej zaś – przydadzą się nam w kuchni.