Środki ochrony roślin – jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

bezpieczne stosowanie srodkow ochrony roslin

Agrofagi to patogeny, chwasty i szkodniki, które niweczą wysiłki pielęgnacyjne Twojego ogrodu. Stosowanie środków ochrony roślin przy użyciu odpowiedniego opryskiwacza, zgodnie z zaleceniami producenta pozwala radzić sobie z licznymi problemami, na które nie ma innej rady. Dowiedz się, jak bezpiecznie stosować opryski, aby cieszyć się pięknym ogrodem bez szkody dla kondycji roślin i swojego zdrowia.

Środki ochrony roślin chwastobójcze

Niechciane rośliny nie tylko psują estetykę starannie zaplanowanych rabat kwiatowych, ale zabierają nasadzeniom niezbędne środki odżywcze, wodę i ograniczają dostęp światła. Jednym ze sposobów na odchwaszczanie jest regularne pielenie. Najczęściej występujące chwasty w ogrodzie to:

 • oset pnący,
 • szczaw szerokolistny,
 • chwasty dwuliścienne,
 • chwasty jednoliścienne,
 • perz właściwy,
 • rdestowiec ostrokończysty,
 • koniczyna,
 • mniszek lekarski.

Niektóre z wymienionych gatunków są szczególnie inwazyjne. Manualne usuwanie łodygi z korzeniami nie wystarcza. Skuteczne mogą okazać się jedynie opryski, które zniszczą wszystkie okazy, uniemożliwiając ich rozrost i nasiewanie.

Szeroko stosowanym preparatem chwastobójczym zarówno w rolnictwie, jak i przydomowych ogrodach, jest Roundup. Preparat na bazie glifosatu stosuje się bezpośrednio na liście. Efekt widoczny jest już po kilku godzinach, roślina usycha, a całkowicie obumiera po upływie około trzech tygodni.

Innym przykładem środka chwastobójczego jest Substral Mniszek Ultra Hobby. Działa on selektywnie, usuwając mniszek lekarski, koniczynę białą, babkę i krwawnik pospolity. W przeciwieństwie do Roundupu pozbywa się więc wybranych roślin.

Na skuteczność oprysków przeciw chwastom wpływają sposób i termin ich wykonania. Inaczej stosuje się preparaty na trawnik, a inaczej na rabaty kwiatowe. W obu przypadkach należy przeprowadzić zabieg w okresie wegetacji roślin, kiedy mają już rozrośnięte liście, ponieważ przez nie będzie się wchłaniał środek. Wyjątek stanowi mniszek lekarski, którego najlepiej pozbyć się zanim zakwitnie i zacznie się rozsiewać. Aby wzmocnić działanie wybranego środka ochrony roślin dodaje się adiuwanty, czyli wspomagacze.

Dowiedz się, kiedy najlepiej stosować środki ochrony roślin. Przejdź do poradnika >>>

Jak bezpiecznie stosować odchwaszczacze?

Odchwaszczacze pomagają pozbyć się mniszka lekarskiego z trawnika

Opryski na trawnik są celowe, co oznacza, że usuną chwasty, nie szkodząc przy tym trawie. Należy je nakładać równomiernie na całą powierzchnię. Do większych przestrzeni przyda się opryskiwacz z lancą lub samojezdny, które skracają czas zabiegu i umożliwiają dokładną aplikację.

Do opryskiwania rabat kwiatowych z użyciem np. Roundupu użyj opryskiwacza ciśnieniowego. Pozwala on aplikować preparat precyzyjnie, zapewniając bezpieczeństwo kwiatom i innym nasadzeniom.

Chcesz wiedzieć, jaki opryskiwacz do ogrodu wybrać? Przejdź do poradnika >>>

Aby odchwaszczacze były bezpieczne dla zdrowia, stosuj się do zaleceń producentów. W zależności od preparatu nakazują oni obfite nawodnienie terenu, jeśli w wyznaczonym czasie nie wystąpiły opady. Woda zmywa i wypłukuje oprysk, sprawiając, że na trawniku znów mogą się bawić dzieci i zwierzęta.

Opryski przeprowadzaj zawsze w odpowiednim ubraniu, okularach ochronnych i rękawiczkach. Wybierz bezwietrzny dzień, nie wykonuj prac w pełnym słońcu.

Opryski na mszyce, komary i kleszcze

Pielęgnacja ogrodu, oprócz odpowiedniego nawożenia i nawadniania, polega również na stosowaniu środków ochrony roślin, które usuwają insekty i pajęczaki. Niektóre pestycydy likwidują roje komarów i kleszczy, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort przebywania na zielonych terenach.

Oprysk na mszyce

Mszyce są najczęściej występującym szkodnikiem w ogrodzie. Wyróżniamy aż pięć tysięcy gatunków tych stawonogów, z czego około siedemset występuje w Polsce. Żerujące mszyce powodują przebarwienia liści, wstrzymanie wzrostu i zasychanie roślin.

Jedną z naturalnych strategii radzenia sobie z mszycami jest wabienie gatunków, które się nimi żywią. To jednak wymaga szczegółowego planowania nasadzeń i rozległej wiedzy ogrodniczej. Innym sposobem na pozbycie się mszyc jest stosowanie oprysków naturalnych lub chemicznych.

Zarówno do roślin w ogrodu, jak i doniczkowych warto stosować produkty naturalne, które są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Sprzedawane są najczęściej w formie gotowego płynu w butelce z opryskiwaczem. Nadają się do stosowania również na rośliny i zioła jadalne. Wystarczy jedynie umyć je przed spożyciem.

Oprysk na komary, kleszcze i ćmę bukszpanową

Opryski na kleszcze i komary

Odkomarzanie przeprowadza się najczęściej metodą naziemną z opryskiwaczy spalinowych lub zamgławiania. Na im większym terenie je przeprowadzisz, tym większą skuteczność osiągniesz. Do przeprowadzania zabiegu najlepiej zatrudnić firmę, która się specjalizuje w tego rodzaju usługach. Preparaty do zwalczania komarów są z reguły bezpieczne dla ssaków i ptaków. Często jednak likwidują wszystkie owady, a więc działają na szkodę dla pożytecznych zapylaczy.

Inną metodą radzenia sobie z rojem komarów jest stosowanie specjalnych odstraszaczy w formie pałeczek, sprayów lub żelu. Niektóre z nich działają jednocześnie na insekty i kleszcze, co pozwala zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki.

Dowiedz się, jak odpowiedzialnie stosować opryski na szkodniki. Przejdź do poradnika >>>

Innym, groźnym dla roślin a pięknie wyglądającym dla człowieka szkodnikiem, jest ćma bukszpanowa. To niezwykle inwazyjny gatunek, bo w zaledwie kilka dni może ogołocić całą roślinę. Aby uchronić przed nią bukszpany, należy regularnie przeglądać liście. Bezpiecznym i zarazem skutecznym środkiem do zwalczania ćmy bukszpanowej są preparaty biobójcze. Biopestycydy nie szkodzą bukszpanom i są bezpieczne dla ludzi.

Oprysk miedzian– bezpieczeństwo stosowania

Oprócz chwastów i pasożytów, roślinom zagrażają grzyby i bakterie. Popularnym i skutecznym środkiem na ich zwalczanie jest miedzian. Substancją czynną preparatu jest tlenochlorek miedzi. Przy stosowaniu miedzianu zachowuj szczególną ostrożność, bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.

 • Aplikuj preparat zawsze w odzieży ochronnej, rękawicach i okularach ochronnych.
 • Miedzian nakładaj punktowo, dokładnie zwilż nim roślinę, nie doprowadzając do pozostawania kropli.
 • Zabieg przeprowadź w bezwietrzny dzień, aby zapobiec przenoszenie się środka na sąsiednie rośliny.
 • W przypadku stosowania na drzewka owocowe, odczekaj minimum siedem dni do zbiorów.
 • Nie przebywaj w ogrodzie na 24 godziny od zabiegu.

Środek jest toksyczny dla pszczół, dlatego zaleca się jego stosowanie poza okresem kwitnienia roślin.