Agrofagi to patogeny, chwasty i szkodniki, które niweczą wysiłki pielęgnacyjne Twojego ogrodu. Stosowanie środków ochrony roślin przy użyciu odpowiedniego opryskiwacza, zgodnie z zaleceniami producenta pozwala radzić sobie z licznymi problemami, na które nie ma innej rady. Dowiedz się, jak bezpiecznie stosować opryski, aby cieszyć się pięknym ogrodem bez szkody dla kondycji roślin i swojego zdrowia.
Środki ochrony roślin chwastobójcze
Niechciane rośliny nie tylko psują estetykę starannie zaplanowanych rabat kwiatowych, ale zabierają nasadzeniom niezbędne środki odżywcze, wodę i ograniczają dostęp światła. Jednym ze sposobów na odchwaszczanie jest regularne pielenie. Najczęściej występujące chwasty w ogrodzie to:
- oset pnący,
- szczaw szerokolistny,
- chwasty dwuliścienne,
- chwasty jednoliścienne,
- perz właściwy,
- rdestowiec ostrokończysty,
- koniczyna,
- mniszek lekarski.
Niektóre z wymienionych gatunków są szczególnie inwazyjne. Manualne usuwanie łodygi z korzeniami nie wystarcza. Skuteczne mogą okazać się jedynie opryski, które zniszczą wszystkie okazy, uniemożliwiając ich rozrost i nasiewanie.
Szeroko stosowanym preparatem chwastobójczym zarówno w rolnictwie, jak i przydomowych ogrodach, jest Roundup. Preparat na bazie glifosatu stosuje się bezpośrednio na liście. Efekt widoczny jest już po kilku godzinach, roślina usycha, a całkowicie obumiera po upływie około trzech tygodni.
Innym przykładem środka chwastobójczego jest Substral Mniszek Ultra Hobby. Działa on selektywnie, usuwając mniszek lekarski, koniczynę białą, babkę i krwawnik pospolity. W przeciwieństwie do Roundupu pozbywa się więc wybranych roślin.
Na skuteczność oprysków przeciw chwastom wpływają sposób i termin ich wykonania. Inaczej stosuje się preparaty na trawnik, a inaczej na rabaty kwiatowe. W obu przypadkach należy przeprowadzić zabieg w okresie wegetacji roślin, kiedy mają już rozrośnięte liście, ponieważ przez nie będzie się wchłaniał środek. Wyjątek stanowi mniszek lekarski, którego najlepiej pozbyć się zanim zakwitnie i zacznie się rozsiewać. Aby wzmocnić działanie wybranego środka ochrony roślin dodaje się adiuwanty, czyli wspomagacze.
Dowiedz się, kiedy najlepiej stosować środki ochrony roślin. Przejdź do poradnika >>>
Jak bezpiecznie stosować odchwaszczacze?
Opryski na trawnik są celowe, co oznacza, że usuną chwasty, nie szkodząc przy tym trawie. Należy je nakładać równomiernie na całą powierzchnię. Do większych przestrzeni przyda się opryskiwacz z lancą lub samojezdny, które skracają czas zabiegu i umożliwiają dokładną aplikację.
Do opryskiwania rabat kwiatowych z użyciem np. Roundupu użyj opryskiwacza ciśnieniowego. Pozwala on aplikować preparat precyzyjnie, zapewniając bezpieczeństwo kwiatom i innym nasadzeniom.
Chcesz wiedzieć, jaki opryskiwacz do ogrodu wybrać? Przejdź do poradnika >>>
Aby odchwaszczacze były bezpieczne dla zdrowia, stosuj się do zaleceń producentów. W zależności od preparatu nakazują oni obfite nawodnienie terenu, jeśli w wyznaczonym czasie nie wystąpiły opady. Woda zmywa i wypłukuje oprysk, sprawiając, że na trawniku znów mogą się bawić dzieci i zwierzęta.
Opryski przeprowadzaj zawsze w odpowiednim ubraniu, okularach ochronnych i rękawiczkach. Wybierz bezwietrzny dzień, nie wykonuj prac w pełnym słońcu.
Opryski na mszyce, komary i kleszcze
Pielęgnacja ogrodu, oprócz odpowiedniego nawożenia i nawadniania, polega również na stosowaniu środków ochrony roślin, które usuwają insekty i pajęczaki. Niektóre pestycydy likwidują roje komarów i kleszczy, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort przebywania na zielonych terenach.
Oprysk na mszyce
Mszyce są najczęściej występującym szkodnikiem w ogrodzie. Wyróżniamy aż pięć tysięcy gatunków tych stawonogów, z czego około siedemset występuje w Polsce. Żerujące mszyce powodują przebarwienia liści, wstrzymanie wzrostu i zasychanie roślin.
Jedną z naturalnych strategii radzenia sobie z mszycami jest wabienie gatunków, które się nimi żywią. To jednak wymaga szczegółowego planowania nasadzeń i rozległej wiedzy ogrodniczej. Innym sposobem na pozbycie się mszyc jest stosowanie oprysków naturalnych lub chemicznych.
Zarówno do roślin w ogrodu, jak i doniczkowych warto stosować produkty naturalne, które są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Sprzedawane są najczęściej w formie gotowego płynu w butelce z opryskiwaczem. Nadają się do stosowania również na rośliny i zioła jadalne. Wystarczy jedynie umyć je przed spożyciem.
Oprysk na komary, kleszcze i ćmę bukszpanową
Odkomarzanie przeprowadza się najczęściej metodą naziemną z opryskiwaczy spalinowych lub zamgławiania. Na im większym terenie je przeprowadzisz, tym większą skuteczność osiągniesz. Do przeprowadzania zabiegu najlepiej zatrudnić firmę, która się specjalizuje w tego rodzaju usługach. Preparaty do zwalczania komarów są z reguły bezpieczne dla ssaków i ptaków. Często jednak likwidują wszystkie owady, a więc działają na szkodę dla pożytecznych zapylaczy.
Inną metodą radzenia sobie z rojem komarów jest stosowanie specjalnych odstraszaczy w formie pałeczek, sprayów lub żelu. Niektóre z nich działają jednocześnie na insekty i kleszcze, co pozwala zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki.
Dowiedz się, jak odpowiedzialnie stosować opryski na szkodniki. Przejdź do poradnika >>>
Innym, groźnym dla roślin a pięknie wyglądającym dla człowieka szkodnikiem, jest ćma bukszpanowa. To niezwykle inwazyjny gatunek, bo w zaledwie kilka dni może ogołocić całą roślinę. Aby uchronić przed nią bukszpany, należy regularnie przeglądać liście. Bezpiecznym i zarazem skutecznym środkiem do zwalczania ćmy bukszpanowej są preparaty biobójcze. Biopestycydy nie szkodzą bukszpanom i są bezpieczne dla ludzi.
Oprysk miedzian– bezpieczeństwo stosowania
Oprócz chwastów i pasożytów, roślinom zagrażają grzyby i bakterie. Popularnym i skutecznym środkiem na ich zwalczanie jest miedzian. Substancją czynną preparatu jest tlenochlorek miedzi. Przy stosowaniu miedzianu zachowuj szczególną ostrożność, bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.
- Aplikuj preparat zawsze w odzieży ochronnej, rękawicach i okularach ochronnych.
- Miedzian nakładaj punktowo, dokładnie zwilż nim roślinę, nie doprowadzając do pozostawania kropli.
- Zabieg przeprowadź w bezwietrzny dzień, aby zapobiec przenoszenie się środka na sąsiednie rośliny.
- W przypadku stosowania na drzewka owocowe, odczekaj minimum siedem dni do zbiorów.
- Nie przebywaj w ogrodzie na 24 godziny od zabiegu.
Środek jest toksyczny dla pszczół, dlatego zaleca się jego stosowanie poza okresem kwitnienia roślin.
Zostaw odpowiedź