Silos lejowy – o czym mowa w praktyce?

silos

Na pewno silos lejowy to bardzo ważny element w każdym gospodarstwie rolnym. Nie może go zabraknąć. Wielu początkujących rolników ma problem z jego wyborem. Czy można coś doradzić? Na pewno pomocny będzie podział silosów. Jakie silosy lejowe można wyróżnić?

Czym są silosy lejowe farmerskie?

Na pewno silos lejowy jest wykorzystywany do przechowywania długoterminowego zbóż. Farmerskie silosy lejowe nadają się raczej do gospodarstw rolnych niewielkich. Zależnie od danego produktu, mogą się one cechować pojemnością do prawie 160 ton. Dzięki lejowi opróżnianie zbiornika jest bardzo proste i szybkie. Na to właśnie dzisiejsi rolnicy liczą.

W silosach bardzo ważny jest sposób napowietrzenia. Dzięki odpowiedniej wentylacji sam okres utrzymywania świeżości znacznie się wydłuża. Obecne silosy lejowe, które są dostępne na rynku, są naprawdę wysokiej jakości.

Jakie jeszcze wyróżnia się silosy lejowe?

Alternatywą dla silosów lejowych farmerskich są duże lejowe silosy do zboża. Te silosy są już wykorzystywane do magazynowania długoterminowego ziaren zbóż. Jaka jest różnica pomiędzy farmerskimi a dużymi silosami? Na pewno jest to różna konstrukcja.

Drugi rodzaj silosów jest wykorzystywany w przypadku naprawdę dużych gospodarstw, które są gospodarstwami typowo przemysłowymi. Duże silosy można także wypełnić dnem wibracyjnym. Tego typu wyposażenie jeszcze kilka lat temu było nieznane. Trzeba przyznać, że widoczny jest wpływ nowoczesnej technologii. Widać to po samych gospodarstwach rolnych, jak i po sprzętach, które na terenie tych gospodarstw się znajdują. Na pewno jest to przepaść, porównując to do tych gospodarstw, które zna się z wczesnych lat dwutysięcznych, czy też z lat dziewięćdziesiątych.

Wybór silosów jest naprawdę duży. Obojętnie jaki rodzaj silosów wybierze się, to trzeba stawiać na wysoką jakość. Raczej nikt nie wyobraża sobie inwestycji w silosy o słabej jakości. Muszą one być odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Jest to bardzo ważne.