Uruchomiono park wiatrowy o mocy 40 megawatów

Uruchomiono park wiatrowy o mocy 40 megawatów

Farma 18 turbin wiatrowych o mocy 40 megawatów została w poniedziałek uruchomiona w Białej Wodzie k. Suwałk (Podlaskie). Jest to pierwsza inwestycja wiatrowa w Polsce firmy RWE.

Park Wiatrowy Suwałki został podłączony do sieci elektroenergetycznej i wytwarza już prąd. Turbiny mają moc po 2,3 MW każda, w sumie 40 MW. Zapewnią one energię elektryczną przynajmniej dla 40 tysięcy gospodarstw domowych.

„To pierwsza inwestycja w źródła energii odnawialnej w Polsce. Kolejną farmę wiatrową budujemy w Tychowie k. Szczecina. Naszym celem jest wybudowanie do 2015 r. turbin, które wytworzą 300 megawatów energii z wiatru” powiedział PAP członek zarządu ds. handlu RWE Polska Janusz Moroz.

Według niego, wybudowanie 1 megawata energii wiatrowej kosztuje ok. 1,5 mln euro, więc suwalska inwestycja to koszt ok. 60 mln euro.

Jak podaje RWE, uruchomienie wiatraków zwiększy produkcję energii wiatrowej w Polsce o ok. 10 proc. w stosunku do 2008 r. Wytworzenie energii przez Park Wiatrowy Suwałki pozwoli uniknąć emisji do atmosfery ok. 80 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie.

Turbiny wiatrowe uruchomione w Białej Wodzie są największymi turbinami w Polsce. Ich wysokość to blisko 150 metrów.

Grupa RWE zajmuje się w Europie wytwarzaniem, przesyłaniem i sprzedażą energii elektrycznej i gazu. Grupa posiada w Polsce dwie spółki – RWE Polska i RWE Stoen Operator. Obok inwestycji w energię odnawialną RWE zamierza wybudować na Śląsku nowoczesną elektrownię na węgiel kamienny o mocy 800 megawatów.