Osprzęt do zadań specjalnych

Osprzęt do zadań specjalnych

Rozwój rolnictwa, zwiększanie powierzchni gospodarstw oraz coraz większa ich produktywność wymaga stosowania coraz bardziej wydajnych maszyn. Nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa jest transport.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dało się zauważyć znaczny postęp w zakresie stosowania przyczep rolniczych – duże ładowności, specjalistyczne wyposażenie, czy też cała gama nowoczesnych rozwiązań zaczerpniętych z zaawansowanych konstrukcji przyczep samochodowych. Jednak osiągnięcie dużej wydajności transportu w gospodarstwach wymaga także zastosowania profesjonalnych urządzeń do załadunku towarów.

Najbardziej popularnym urządzeniem załadunkowym w polskich gospodarstwach są ładowacze czołowe. Stosunkowo niska cena i uniwersalność zastosowań sprawia, że są one chętnie wybierane przez rolników. W zależności od posiadanego ciągnika oraz wymagań odbiorcy, firma Metal-Fach z Sokółki oferuje dwa podstawowe typy takich urządzeń w kilku różnych wersjach.

Ładowacze T229

Do gospodarstw, w których jeden ciągnik ma cały czas współpracować z ładowaczem, bez potrzeby jego demontażu, szczególnie polecana jest seria ładowaczy T229, montowanych do ciągnika za pomocą sworzni. Charakteryzują się one optymalnym położeniem środka ciężkości, zapewniając dzięki temu komfortową pracę i mniejsze obciążenie podzespołów ciągnika.

Model T229 może być wyposażony w ramę o szerokości 1040 mm i długości 2300 lub 2700 mm. Mniejszy z nich podnosi 1600 kg ładunku na wysokość 3,5 m, większy natomiast może wydźwignąć towar o 20 cm wyżej.

Do współpracy z mniejszymi ciągnikami opracowany został model T229/1 o udźwigu 1300 kg i wysokości podnoszenia 3500 mm. Rama tego ładowacza ma długość 2300 mm i szerokość 1040 lub 840 mm.

Sterowanie pracą ładowacza odbywa się za pomocą rozdzielacza 3-sekcyjnego lub joysticka, a opcjonalnie dostępny jest amortyzator antywstrząsowy, który dodatkowo zwiększa komfort pracy i chroni całą konstrukcję przed nadmiernym zużyciem.

Ładowacze T241

Jeśli ładowacz używany w gospodarstwie ma być często demontowany z ciągnika, najlepszym rozwiązaniem jest seria ładowaczy T241 firmy Metal-Fach. Są one wyposażone w najazdowy system szybkiego montażu/demontażu oraz złącze przewodów hydraulicznych Multilock, pozwalające na szybkie i czyste połączenie całego układu hydraulicznego jednym ruchem ręki. Po odczepieniu ładowacza, opiera się on na wspornikach regulowanych przez śruby rzymskie. Podobnie jak w modelu T229, nominalny udźwig wynosi 1600 kg dla T241 i 1300 kg w przypadku T241/1. Modele z ramą o długości 2400 mm osiągają wysokość podnoszenia rzędu 3,4 m. Natomiast model T241 z ramą o długości 2800 mm może podnieść ładunek na wysokość 3,6 m. Głębokość czerpania wynosi 500 mm oraz 550 mm dla modelu z dłuższą ramą. Masa ładowaczy serii T241 nie przekracza 600 kg.

Operowanie ładowaczem T241 jest wyjątkowo proste i przyjemne. Wszystkie funkcje obsługiwane są za pomocą joysticka umieszczonego w zasięgu ręki. Płaski profil słupków gwarantuje doskonałą widoczność na osprzęt, a montowany seryjnie amortyzator przeciwwstrząsowy powoduje, że zarówno praca, jak i jazda z ładowaczem jest niezwykle komfortowa. Ponadto zastosowanie samosmarujących tulei łożyskowych oraz wysokiej jakości stali w konstrukcji ramy zapewnia długą i bezobsługową pracę.

Każdy z ładowaczy, za życzenie klienta, może być pomalowany w kolorze ciągnika – i to bez dodatkowej opłaty.

Wycinak kiszonki
Wycinak kiszonki

Osprzęt do każdego zadania

Aby ładowacz spełniał swoje zadanie, musi być wyposażony w odpowiedni osprzęt. Metal-Fach korzysta z popularnego i wygodnego systemu mocowania osprzętu EURO lub SMS. Bogata paleta osprzętu pozwala dostosować ładowacz do różnorodnych prac.

W gospodarstwach rolnych niezwykle ważnym elementem podczas zbiorów oraz na co dzień, jest transport bel. Wygodne ich układanie oraz minimalizacja ryzyka uszkodzenia folii są dla operatora najważniejsze. W odpowiedzi na te wymagania, Metal-Fach opracował trzy różne konstrukcje chwytaków do bel, od lekkiego, którego masa nie przekracza 140 kg, do ciężkiego, przeznaczonego do pracy w najtrudniejszych warunkach. Ramiona zamykane są za pomocą jednego siłownika, co pozwala na ich zamykanie i otwieranie z różną prędkością. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia folii podczas wyjeżdżania ze stosu bel.

Do załadunku bel nieowiniętych, zaprojektowane zostały potrójne widły. Trzy masywne, kute zęby charakteryzują się dużą wytrzymałością i są w stanie przenieść 700-kilogramową belę przy masie wideł wynoszącej zaledwie 55 kg.

Wygodny załadunek obornika a także nieowiniętych bel zapewniają widły o szerokości od 1,2 do 1,6 m. Tylna ich ściana jest pełna, co zapobiega wypadaniu materiału. Masa wideł mieści się w granicach od 120 do 175 kg, a udźwig od 600 do 1000 kg. Nieco bardziej zaawansowaną konstrukcją jest chwytak do kiszonki, obornika czy też kukurydzy. Posiada on bowiem szczękę, która zamykana jest jednym bądź dwoma siłownikami.

Chwytak do kiszonki
Chwytak do kiszonki

Do wybierania sianokiszonki z pryzmy najlepszym rozwiązaniem jest wycinak. Wykonane z wysokogatunkowej stali noże wycinają równą ścianę, nie powodując przy tym napowietrzania pryzmy. Wyjątkowo solidna konstrukcja i dwa mocne siłowniki o średnicy 90 lub 110 mm zapewniają długą i bezpieczną pracę narzędzia. Wycinak o szerokości 1200 mm mieści 0,6 m3 kiszonki, a większy, o szerokości 1500 mm, ma pojemność 0,8 m³.

Do załadunku materiałów sypkich przeznaczone są łyżki o szerokości od 1200 do 2400 mm i udźwigu do 1300 kg, a także łyżki BIG do materiałów objętościowych. Lemiesze wykonane z odpornej na ścieranie stali gwarantują długą żywotność i wysoką wytrzymałość.

Ponadto w ofercie Metal-Fachu dostępne są łyżki chwytakowe o szerokości 1500 i 1800 mm, wyposażone w szczękę zamykaną dwoma siłownikami hydraulicznymi. Ich pojemność wynosi odpowiednio 0,87 i 1,05 m3, a udźwig 1000 i 1250 kg.

Całą paletę osprzętu dopełniają przesuwne widły do palet oraz uchwyt do przewożenia Big Bagów.

Tak duża różnorodność osprzętu powoduje, że ładowacze Metal-Fachu mogą być wykorzystywane praktycznie do każdego zadania. Uniwersalność, łatwość i wygoda obsługi oraz niezawodność urządzeń z serii T229 oraz T241 sprawia, że polscy rolnicy chętnie sięgają do oferty firmy Metal-Fach.