Najważniejszym elementem kombajnu są specjalne noże zamontowane na ruchomym wale. Od ich jakości zależy to jak szybko, wydajnie i dokładnie zostaną pocięte resztki, które w zmielonej formie wyrzucane są na grunt. Jest to element, który podczas żniw mocno się zużywa, więc warto wybrać produkt, który zachowa jak najdłużej swoją pierwotną siłę tnącą. Czym więc kierować się przy wyborze? Podpowiadamy.
Noże do kombajnu i inne elementy, które ulegają zużyciu
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że noże, podobnie jak łańcuch do kombajnów, zużywają się podczas intensywnej pracy w trakcie żniw. To samo dotyczy olejów do przekładni oraz hydrauliki. Planując zadania należy więc dokładnie ocenić to czy poszczególne elementy eksploatacyjne są jak najwyższej jakości oraz czy nie uległy istotnemu zużyciu w trakcie poprzedzającego dnia. Tylko w ten sposób można skutecznie oddalić wizję awarii, która może zaskoczyć właściciela kombajnu w trakcie wykonywania prac.
Jak wybrać dobrej jakości noże do kombajnu?
Na rynku znajdziemy wielu producentów akcesoriów do kombajnu. Oferują oni produkty wykonane w większości z wysokiej jakości surowców i podparte certyfikatami wytrzymałościowymi. Rolnik jest w stanie zweryfikować samodzielnie informacje dostarczane na etykiecie. Należy w takim przypadku regularnie weryfikować ich stan poprzez porównanie długości zużytego elementu do nowego egzemplarza produktu.
Noże do kombajnu mogą zużywać się bardziej intensywnie lub zostać istotnie uszkodzone jeśli w trakcie młócenia dochodzi do uderzeń twardymi elementami, na przykład kamieniami. Weryfikując jakość takiego produktu należy zawsze wybierać model, który odporny jest na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jest on kiepskiej jakości to nawet po lekkim uderzeniu dochodzi do osłabienia trzonu i wymaga on wymiany.
Dobre noże to produkty wykonane z wysokogatunkowej stali. Cechują się wysoką żywotnością i po zakończeniu żniw możliwe jest ich naostrzenie na nowy sezon. Pozwala to tym samym zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.
Zostaw odpowiedź