Lampa grzewcza dla kurcząt – działanie

Lampa grzewcza dla kurcząt – działanie

Odpowiednia temperatura jest niezbędna, aby zapobiec chorobom i zadbać o prawidłowy rozwój kurcząt. Do uzyskania takich warunków stosuje się specjalistyczne lampy grzewcze. Jak działają i jakie są korzyści z ich stosowania? Wyjaśniamy.

Dlaczego potrzebna jest lampa grzewcza dla kurcząt?

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w kurniku, zwłaszcza zimą, jest nie lada wyzwaniem. Wielu rolników stosuje głównie improwizowane sposoby na izolację powierzchni w której znajdują się kurczęta. Siano, trociny, płyta wiórowa zapewnia tylko w niewielkim stopniu ochronę przed wydostawaniem się ciepła na zewnątrz. Dlatego nowoczesna lampa grzewcza jest tak samo niezbędna jak wysokiej jakości karmidło dla drobiu.

Zamiast tworzyć kosztowne systemy ogrzewania kurnika znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie urządzenia, które przekształca promieniowanie podczerwone w energię cieplną. Istotnym argumentem przemawiającym za stosowaniem lamp grzewczych jest to, że można przy niewielkim zużyciu energii ustalić elastycznie dowolne strefy w których będzie przez cały czas utrzymywać się wysoka temperatura. Ma to duże znaczenie zarówno w przypadku małych ferm kurczaków, jak i wielkopowierzchniowych gospodarstw rolnych.

Jak działa lampa grzewcza dla kurcząt?

Energia elektryczna jest w trakcie działania lampy zamieniania na promieniowanie podczerwone. Pozwala to tym samym na uzyskaniu komfortowych warunków do rozwoju małych zwierząt gospodarskich. Ciepłe światło pozwala utrzymać właściwą temperaturę na określonej powierzchni. Dzięki temu odchody schną szybko i nie dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii. Powierzchnia wyściółki jest sucha, więc spełnione są także idealne warunki do kontynuowania hodowli.

Lampa grzewcza to urządzenie, które zaczyna nagrzewać powierzchnię już od pierwszych sekund od uruchomienia. Wywołuje efekt grzania niezależnie od warunków panujących w kurniku. Nie wymaga stosowania specjalnych izolacji, aby uzyskać minimalną temperaturę powietrza do efektywnego działania. Aby wyregulować moc grzania wystarczy zmienić jej wysokość zawieszenia nad powierzchnią hodowli.