Finansowanie sprzętu rolniczego

sprzet rolniczy

Zakup nowego ciągnika lub maszyny rolniczej to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych – do nawet kilku milionów. Nie każdego właściciela gospodarstwa domowego stać na pokrycie takiego wydatku. Nie dziwi więc, że młodzi rolnicy szukają innych sposobów finansowania sprzętu rolniczego. W tym artykule przyglądamy się dostępnym możliwością. Sprawdź, skąd pozyskać finansowanie na zakup maszyny rolniczej.

Ile kosztuje sprzęt rolniczy?

Kupno nowego sprzętu rolniczego jest dla wielu właścicieli gospodarstw rolnych bardzo dużym wydatkiem. Nie może to dziwić, ponieważ koszty sprzętu rolniczego należą do bardzo wysokich. Już kilkunastoletnia maszyna może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co gorsza, tej kwocie nie otrzymujemy nowoczesnego sprzętu. Jeśli planujemy powiększyć swój park maszynowy o naprawdę nowoczesne urządzenia, to trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie kilkuset tysięcy złotych.

Ile w rzeczywistości kosztuje sprzęt rolniczy? Solidny traktor, który sprawdzi się w średniej wielkości gospodarstwie, kosztuje około 40 000 złotych. Nie jest to więc mała suma, zwłaszcza dla rolnika który nie posiada wielkiego gospodarstwa. Traktory i sprzęt, które mają pracować na gospodarstwach o większym areale mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, na jaki rocznik oraz na jaką moc ciągnika się zdecydujemy.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku nowych maszyn rolniczych płacimy nie tylko za większą moc ale, również liczne udogodnienia. Przykładowo, nowoczesne traktory wyposażone są już w radio, kamery cofania i wyposażenie na najwyższym poziomie. Nie tylko ułatwia to pracę, ale przede wszystkim podnosi jej efektywność – na czym rolnikom najbardziej zależy.

Niewiele tańszy jest również specjalistyczny sprzęt przeznaczony do gospodarstwa rolnego. Niestety im większe gospodarstwo, tym więcej takiego sprzętu potrzeba. Przykładowo nowa przyczepa o pojemności 6 ton to wydatek rzędu 30 – 40 tysięcy złotych.

Jak sfinansować zakup nowego traktora?

Wysokie kwoty, które trzeba zapłacić za nowoczesny sprzęt rolniczy sprawiają że niewielu właścicieli gospodarstw rolnych stać, aby zapłacić za nie gotówką. Chętnie szukają więc oni alternatywnych metod finansowania sprzętu rolniczego. Na szczęście możliwości jest kilka.

Pożyczki i kredyty

Najpopularniejszą z nich jest oczywiście pożyczka. Kredyt na ciągnik rolniczy to wciąż najpopularniejsza forma finansowania zakupu sprzętu. Banki oraz instytucje finansowe coraz chętniej skłaniają się do udzielania takich kredytów i pożyczek właścicielom gospodarstw rolnych. Co ważne, coraz częściej oferują oni niskie oprocentowanie dzięki temu zakup maszyny rolniczej nie jest wydatkiem tak obciążający domowy budżet, jak to było wcześniej. Dodatkowo w wielu bankach skrócone zostały procedury przyznawania takich pożyczek, dzięki temu rolnicy mogą szybciej uzyskać potrzebne im finansowanie.

Porównanie ofert pożyczkodawców nie jest zadaniem prostym i warto na tym etapie wspomóc się wiedzą specjalisty lub przynajmniej jednej z internetowych porównywarek. W ten sposób łatwiej porównasz wysokość oprocentowania oraz prowizji, wymagane zabezpieczenia a także minimalną długość okresu spłaty kredytu. Taka wiedza pozwoli ci podjąć bardziej świadomą, a co najważniejsze bardziej opłaconą decyzję.

Leasing

Alternatywą dla kredytów i pożyczek oferowanych przez banki oraz instytucje finansowe jest leasing. Po tę formę płatności można zgłosić się do firmy leasingowej. Na szczęście takich podmiotów na polskim rynku jest coraz więcej, dzięki czemu nie trzeba się ograniczać do jednej czy dwóch instytucji, ale bez problemu można porównać oferty kilku z nich.

Warto pamiętać, że z leasingu mogą skorzystać jedynie ci rolnicy, którzy prowadzą działalność rolną od minimum 3 miesięcy. Jest to rynkowa praktyka, ale niektóre firmy leasingowe mogą wymagać dłuższego stażu lub posiadania konkretnej ilość hektarów, nieruchomości lub sprzętu rolniczego.

W praktyce wyróżniamy dwa rodzaje leasingu. Pierwszym z nich jest leasing operacyjny. Jest on korzystniejszy dla rolników, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność i są płatnikami VAT. W ich przypadku opłacalne jest zawarcie umowy leasingowej na dłuższy okres czasu.

Alternatywą jest leasing finansowy, który bardziej opłaca się rolnikom rozliczającym się na zasadzie ryczałtu. W tej formie dużo lepiej sprawdzają się krótsze umowy lub takie, w których rolnicy decydują się na duży wkład własny.

Dofinansowania

Co ważne przy zakupie sprzętu rolniczego Możliwe jest również skorzystanie z dopłat i dotacji unijnych. Często mają one formę refinansowania. Aby je otrzymać, warto zgłosić się do Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, gdzie realizowane są wypłaty z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Takie dofinansowania mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości sprzętu. Jest to więc znaczne wsparcie, o które powinien wnioskować każdy rolnik planujący zakup nowego sprzętu rolniczego do swojego gospodarstwa..