Uwaga zagadka… czerpią energię z darmowego źródła, a dodatkowo od lipca, każdy, kto chce je kupić może dostać spore dofinansowanie. Kto zgadł pewnie już stara się o dotacje, a kto nie zgadł – niech popatrzy?
Do tej pory z dofinansowania do instalacji kolektorów słonecznych mogły korzystać samorządy, instytucje publiczne czy stowarzyszenia. Od lipca mogą robić to także osoby prywatne.
Grzegorz Wiśniewski, Instytut Energetyki Odnawialnej: po raz pierwszy od tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił program mikrodotacji, właśnie dla właścicieli domów, dla mieszkańców i tutaj jest możliwość uzyskania kredytu z dotacją, czyli umorzeniem kredytu do 45 proc. brutto.
Fundusz przeznaczył na ten cel 300 milionów złotych. Dofinansowanie będzie udzielane na kupno kolektorów słonecznych, ale warunkiem jest, by ich cena nie przekroczyła 2,5 tys. zł za metr kwadratowy. Według ekspertów taka inwestycja zwróci się nam w ciągu kilku lat.
Kamil Dolata, Gaspol: zazwyczaj jest to koszt 10,5-11 tysięcy złotych, z tym, że jest to kwota, która obejmuje przede wszystkim koszt samego urządzenia czyli solarów, łącznie ze zbiornikiem na wodę w środku budynku, a także montaż, który powinien wykonać wyspecjalizowany personel.
Wydatek jest jednorazowy, potem można już tylko oszczędzać… O bardzo dużym zainteresowaniu kolektorami świadczy fakt, że w ubiegłym roku ich sprzedaż wzrosła o ponad 12 proc. w tym roku ma być jeszcze lepiej. Kolektory słoneczne coraz częściej zakładają rolnicy.
Grzegorz Wiśniewski, Instytut Energetyki Odnawialnej: w przypadku rolnictwa kolektory słoneczne możemy używać zarówno do podgrzewania wody jak i do podgrzewania powietrza. Rolnicy potrzebują ciepłe powietrze w procesach suszarnikowych, do suszenia zboża, siana, ziół czy owoców.
Jednak kolektory słoneczne nie zaspakajają w całości zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Kamil Dolata, Gaspol: dziś w sierpniu 2010 roku słońce operuje i przynosi nam około 90 proc. skuteczności, natomiast zimą w grudniu, styczniu czy lutym słońce także operuje, mimo, że jest za chmurami, wówczas ta skuteczność solarów jest na poziomie 10 proc.
Z przeprowadzonych badań wynika, że zainstalowanie kolektorów słonecznych do podgrzania wody rozważa co trzeci właściciel domu. To oznacza, że Polacy w najbliższych kilku latach mogą kupić instalacje solarne o wartości ponad 3,5 mld zł.
Krzysztof Dąbrowski
Zostaw odpowiedź