Agrowłóknina – nie tylko do okrywania roślin – jak wykorzystać agrowłókninę

agrowloknina

Agrowłóknina jest popularnym i bardzo praktycznym materiałem służącym do ochrony roślin przed chwastami, mrozami czy szkodnikami. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ogranicza odparowywanie wody i jednocześnie przepuszcza ją z zewnątrz oraz zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. W zależności od tego, jakie rośliny nasadziliśmy lub planujemy posadzić, na rynku dostępne są agrowłókniny, które mają różne właściwości. Wszystko zależy od gramatury, stopnia przepuszczalności wody i powietrza oraz od barwy materiału.

Agrowłóknina – zastosowanie

Włóknina ogrodowa jest materiałem zrobionym z tworzywa polipropylenowego o nieregularnej splątanej strukturze z odciśniętymi rowkami, który jest powszechnie stosowany w ogrodach. Może być stosowana na różne sposoby w zależności od jej właściwości.

Sprawdź jak możesz zastosować agrowłókninę.

Podstawowy podział agrowłókniny uwzględnia jej kolor – biały lub czarny w zależności od tego, będzie miała ona inne zastosowanie.

Agrowłóknina biała odbija promienie słoneczne i dzięki temu jest idealnym materiałem ochraniającym rośliny przed zimnym wiatrem i mrozami. Ogranicza też powstawanie dużych różnic temperatur między dniem a nocą.

Za to agrowłóknina czarna pochłania światło i zwiększa temperaturę podłoża. Ogranicza też ryzyko zasychania roślin i przyśpiesza rozwój korzeni, ponieważ ma wpływ na utrzymywanie właściwej wilgotności w glebie.

Agrowłókninę można stosować do okrywania całych roślin oraz ziemi dookoła nich co pozwala między innymi na ograniczenie rozwoju chwastów. Okrywanie roślin i podłoża agrowłókniną musi być przemyślane tak, aby nie zaszkodzić roślinom. Rośliny powinny być owinięte luźno, ewentualnie można je jeszcze owinąć i ściągnąć sznurem, za to podłoże przykrywane agrowłókniną należy dodatkowo przykryć np. korą, w zależności od potrzeb roślin.

Agrowłóknina zimowa

Do prawidłowego zimowania roślin należy zakupić przepuszczalny, elastyczny i lekki materiał osłonowy. Należy do niego agrowłóknina zimowa, która ma białą barwę, a jej gramatura wynosi od 30 do 50 g/m2. Najważniejszy, przed użyciem takiej agrowłókniny, jest wybór odpowiedniej pory do tego, aby ją rozłożyć. Należy odczekać do pierwszych przymrozków, ponieważ zbyt wczesne okrycie roślin może spowodować wznowienie ich wegetacji, albo może stanowić schronienie dla szkodników, które będą chciały uchronić się przed zimnem. Najczęściej stosowana jest na gatunkach pochodzących z cieplejszych krajów oraz na rośliny posadzone w miejscach mocno narażonych na mróz. Są to miejsca gdzie panują silne wiatry oraz w chłodnych rejonach Polski.

agrowloknina

 

Agrowłóknina wiosenna

Agrowłóknina wiosenna jest zrobiona z lżejszego materiału niż zimowa i jej gramatura wynosi od 17 do 30 g/m2. Ma zadanie chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami, silnymi opadami deszczu i gradu oraz szkodnikami. Jest wykorzystywana w uprawie wczesnowiosennych warzyw. Rozkładana jest luźno nad grządkami lub zamontowana na odpowiedniej konstrukcji. Taka ochrona roślin może zapewnić szybsze zbiory nawet o 3 tygodnie.

Agrowłóknina do ściółkowania

Agrowłóknina do ściółkowania jest najczęściej koloru czarnego, ale może być też brązowa lub ciemnozielona. Stosowana jest jako ściółka, ponieważ oprócz swoich właściwości utrzymywania między innymi właściwej wilgotności gleby, chroni rośliny przed zachwaszczeniem. Gdy jest stosowana bez przykrycia to wchłania promienie słoneczne i podnosi temperaturę podłoża. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj roślin, które będą nią przykryte, ponieważ nie wszystkie lubią takie warunki i mogą one wpływać na nie niekorzystnie. W przypadku uprawy roślin ciepłolubnych na przykład papryki, melona, pomidora czy oberżyny takie warunki są pożądane i sprzyjają dobremu wzrostowi.

Agrowłóknina na chwasty

Do walki z chwastami można wykorzystywać agrowłókninę przeznaczoną do ściółkowania. Pozwala ona na ochronę przed zachwaszczeniem na skalniakach, skarpach, rabatach, w warzywniku czy pod drewnianym tarasem. Należy nakładać ją na oczyszczony, równy teren. Najwygodniej przytwierdzić ją do podłoża plastikowymi gwoździami lub drutem wygiętym w kształt litery U, a w samym materiale należy wyciąć otwory w kształcie litery X lub Y, gdzie będą potem umieszczane rośliny. Materiał do takich okryć powinien mieć gramaturę od 50 do 100 g/m2 i od 2 do 3 mm grubości oraz musi mieć ciemną barwę. Można też rozważyć rozłożenie agrowłókniny po nasadzeniu roślin, jednak trzeba mieć na uwadze to, że praca przy tym będzie mniej komfortowa i dokładna, ponieważ trzeba będzie wykonywać otwory i przekładać je przez rośliny.

Po rozłożeniu agrowłókniny na powierzchnię można wysypać na przykład korę lub żwir. Po rozsypaniu takiej ściółki może zdarzyć się, że fragmenty włókniny będą widoczne. Jeżeli będzie nam to przeszkadzać, to najlepiej wybrać jak najbardziej neutralną barwę, która będzie komponować się z otoczeniem.

Lepiej wstrzymać się z używaniem tego typu agrowłókniny na roślinach zadarniających lub u bylin wytwarzających rozłogi, ponieważ może ona wtedy utrudnić wzrost tych roślin.

Agrowłóknina zielona

Jest to kolorowa agrowłóknina służąca do zielonych nasadzeń, na przykład krzewów czy bylin. Jej gramatura wynosi 50 g/m2 lub 90 g/m2. Jest używana przede wszystkim do ściółkowania i ochrony przed chwastami. Podnosi ona temperaturę podłoża i przyspiesza rozwój systemu korzeniowego roślin.

Agrowłóknina pod tuje

Agrowłóknina pod tuje oraz inne iglaki może mieć gramaturę od 50 do 100 g/m2, co jest wystarczające do tego, aby chwasty nie mogły się przebić na powierzchnię. Włóknina pod tuje jest materiałem, który można układać przed nasadzeniem roślin lub już pomiędzy rosnącymi krzewami. Należy tylko w inny sposób nacinać tkaninę i ją mocować. Po położeniu agrowłókniny możemy zostawić ją samą lub ze względu na walory estetyczne przykryć ją materiałem ozdobnym (korą, kamieniami). Jej kolor również można dopasować ze względu na walory estetyczne, tak żeby pasował do otoczenia.

Agrowłóknina pod truskawki

Pod truskawki najlepiej stosować agrowłókninę o gramaturze 50 g/m2, wtedy zapewnia ona odpowiednie nagrzanie i wilgotność, a co za tym idzie rośliny szybciej rosną i dojrzewają i są chronione przed szkodliwym działaniem chwastów, których nie trzeba usuwać ich ręcznie ani stosować oprysku. Najpopularniejsze jest sadzenie truskawek na czarnej agrowłókninie, która jednocześnie pełni funkcję ściółki i ułatwia nagrzewanie się zagonów.

Agrowłóknina – ceny

Przy wyborze odpowiedniej agrowłókniny należy zwrócić uwagę na jej długość i szerokość rolki, ponieważ to ma również przełożenie na to jaką wartość będzie miała. Cena zależna jest też oczywiście od grubości i gramatury materiału. Przykładowo agrowłóknina zimowa, biała o wymiarach 1,6 metra na 5 metrów o gramaturze 50 g/m2 kosztuje około 20,99 zł, a dłuższa o 5 metrów kosztuje 33,99 zł. Dlatego warto rozważyć zakupy na zapas, ponieważ w odpowiednich warunkach przechowywania może zachować dobrą jakość na lata.