Zboże – ceny z dn. 06.04.2010.

To nie jest dla nas dobry czas – mówią producenci zbóż. I obraz rynku zdaje się potwierdzać tą opinię. Handlować można tylko wtedy, gdy ma się stałych odbiorców na lokalnym rynku. Pozostałe próby sprzedaży zboża, z reguły kończą się fiaskiem.

Niewiele pomaga też wystawianie ziarna przez giełdy towarowe. Ale producentom zapału nie brakuje i starają się sprzedać teraz jak najwięcej ziarna, by nie zostać z dużymi zapasami na nowy sezon.

W giełdowych cedułach najczęściej spotykane są oferty sprzedaży ziarna. Ofert kupujących jak na lekarstwo. A jeśli już się pojawiają, to raczej bez szans realizacji, bo poziom cenowy jest dla sprzedających nie do przyjęcia.

  • Pszenica konsumpcyjna – giełdy towarowe:

  • oferty kupna z dowozem – 450–460 zł/t
  • oferty kupna bez dowozu – 400–430 zł/t


Za tonę pszenicy konsumpcyjnej z dowozem przetwórcy chcieliby płacić maksymalnie 460 złotych. i to wtedy, gdy surowiec jest bardzo wysokiej jakości. Za zboże o słabszych parametrach – zaledwie 400.

  • Pszenica konsumpcyjna – giełdy towarowe:
  • oferty sprzedaży z dowozem – 480–520 zł/t
  • oferty sprzedaży bez dowozu – 450–490 zł/t

Tymczasem rolnicy owszem chętnie opróżnili by magazyny, ale takie ceny są dla nich nie do zaakceptowania. Jeśli sprzedają u siebie to tonę wyceniają minimalnie na 450 złotych.

Każdy kilometr, który musieliby zrobić w kierunku młyna czy elewatora to dodatkowe pieniądze – oferty sprzedaży kończą się więc w okolicach 520 złotych za tonę z dowozem do kupującego.

Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP