Zboża – ceny z dn. 22.06.2010.

I znów korekta. Francuscy analitycy w najnowszym, gorącym jeszcze raporcie, obniżają prognozy zbiorów zbóż. Oczywiście chodzi o przyszły sezon.

Światowa produkcja ziarna oceniana jest na blisko 288 milionów ton, o ponad półtora procent mniej niż przewidywania na najbliższe zbiory. A jak właśnie one się zapowiadają?

W odniesieniu do sezonu 2008/09 produkcja zbóż we wszystkich krajach Unii Europejskiej tym razem będzie prawie o 20 milionów ton niższa. Według ostatnich szacunków powinna wynieść nieco ponad 290 milionów ton.

A jakich gatunków będą dotyczyły największe spadki? Wszystko wskazuje na to, że najbardziej ograniczone będą zbiory pszenicy. W porównaniu z poprzednimi zmniejsza się średnio o 10 milionów ton. Nieco mniej zbierzemy jęczmienia i kukurydzy. Ale za to więcej żyta.

  • PRODUKCJA ZBÓŻ W UE – sezon 2009/10:

  • pszenica miękka – 129,8 mln t [-19,6 mln t]
  • jęczmień – 61,8 mln t [-3,6 mln t]
  • kukurydza – 57,1 mln t [-5,5 mln t]
  • żyto – 9,9 mln t [+0,6 mln t]
  • źródło: Strategie Grains

Takie przewidywania nie pozostają oczywiście bez wpływu na ceny ziarna. A te wciąż idą w górę, bez względu na to, w jakiej szerokości geograficznej występują. Za oceanem notowania utrzymują się wciąż w wysokich rejonach.

Ostatni tydzień przyniósł umocnienie cen pszenicy w kontraktach lipcowych blisko o 7%. Kukurydzy o ponad 4. A w Europie na obniżenie cenników nie pozwala wspólna waluta, która słabnąc wobec dolara, czyni unijne ziarno bardzo konkurencyjnym na zagranicznych rynkach.

Małgorzata Motecha-Pastuszko Redakcja Rolna TVP