Ale rekordów może być więcej. Bo rozpoczynająca się kampania cukrownicza w zakładach na wschodzie kraju oraz na Śląsku będzie wyjątkowo długa. W tym roku liczyć też można na dobrą cenę cukru.
5 cukrowni koncernu Sudzucker skupi i przerobi 2,6 mln ton buraków cukrowych. Z tego wyprodukuje 375 tysięcy ton cukru
Reiner Schechter – prezes Sudzucker Polska: „Buraki mają opóźnienie, bo było dość chłodno w maju i sytuacja jest taka, ze waga buraków jest dobra, ale polaryzacja to znaczy zawartość cukru jest bardzo niska.”
Pan Alfred Kieloch związał się z uprawą buraków na dobre i na złe. Wydał dosłownie setki tysięcy na najnowocześniejsze maszyny. Razem z synami ma aż 250 hektarów burczanego pola.
Alfred Kieloch – mieszkaniec Gościsławia: „Pada, ale czy sucho czy mokro, buraki zawsze się wykopie, a ze zbożami pokazała praktyka tegorocznych żniw, że niektórzy rolnicy ponieśli straszne straty, kto nie zdążył wykosić.”
W tym roku plony buraków cukrowych mają być wysokie.
Marian Żydzik – Sudzucker: „Według wstępnych naszych analiz wynika, że plon będzie na poziomie 55 ton z hektara.”
W kombinacie Rolnym w Świdnicy buraki uprawia się od lat. Rolnicy dorobili się na tej pracochłonnej i trudnej produkcji. Na ile mogą liczyć w tym roku? Tonę sprzedadzą za około 24 euro. O zysku zadecydują notowania giełdowe w październiku.
Jan Spik – Opol: „Wydaje mi się, że można by tę cenę chociaż delikatnie podnieść”
Tymczasem ceny cukru na światowych giełdach budzą duże emocje.
Reiner Schechter – prezes Sudzucker Polska: „I co się stało w tym roku, nie było możliwe na rynku światowym, żeby tyle cukru tak korzystnie kupić. Żeby zaspokoić potrzeby na rynku europejskim.”
Cukru jest teraz mało – więc dobrze się sprzeda. Wprawdzie zarobią koncerny, a nie rolnicy, ale plantatorzy buraków nie narzekają.
Jadwiga Jarzębowicz/OTV Wrocław Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź