Wycisnąć soki

Rząd chce wspomóc przetwórców owoców i warzyw. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich miałyby zostać wydane na stworzenie dużego centrum dystrybucji soków. Dzięki temu branża mogłaby skuteczniej negocjować z sieciami handlowymi.

Takie zapowiedzi to element planu ministerstwa rolnictwa uporządkowania sytuacji na rynku owoców i warzyw zarówno od strony sadowników i ogrodników jak i przetwórców.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: chcemy rzeczywiście wspólnie popracować nad wykorzystaniem PROW-u dla wzmocnienia sektora przetwórczego, dla konsolidacji tego sektora.

Resort uznał, że największym problem przedsiębiorców są kontakty z handlowcami. Stąd pomysł na stworzenie jednego centrum dystrybucji, które miałoby lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z sieciami hiper i supermarketów.

Piotr Trojanowicz – KUPS: w takim kierunku, żeby być bardziej konkurencyjnym, żeby być większym, żeby być znaczącym, żeby nie wszyscy na przykład ponosili bardzo duże koszty promocji i koszty związane ze sprzedażą naszych wyrobów. Ale żeby tworzyć organizacje, które mogłyby to robić dla wszystkich.

Polska jest jednym z największych producentów koncentratu jabłkowego w Europie. Co roku wytwarzamy 240 tysięcy ton tego surowca. Na świecie palmę pierwszeństwa dzierżą Chińczycy, którzy produkują milion 200 tysięcy ton koncentratu soku jabłkowego.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP