Włoscy rolnicy protestowali w obronie rodzimej żywności

Tysiące włoskich rolników i hodowców z całego kraju manifestowało we wtorek przy przełęczy Brenner na granicy z Austrią w obronie rodzimej żywności. Protest zorganizowano w związku ze skandalem niebieskiej mozzarelli z Niemiec, sprzedawanej we Włoszech.

Na pikietę w obronie żywności „made in Italy”, przybył na znak poparcia dla całej akcji włoski minister rolnictwa Giancarlo Galan. Podkreślił, że w ten sposób chciał dać wyraz swemu oburzeniu z powodu plagi fałszowania włoskiej żywności.

Akcji blokady drogi i masowej demonstracji towarzyszyły skrupulatne kontrole, jakim patrole rolników z ich związku Coldiretti poddały, za zgodą służb celnych i karabinierów, ciężarówki z żywnością, wjeżdżające do Włoch. W tirach znaleziono tony jedzenia z zagranicy, w tym rzekomo włoskie sery i inne produkty z fabryk o brzmiących z włoska nazwach.

Po raz kolejny w ostatnich latach włoscy rolnicy zwrócili w ten sposób uwagę na anomalię, jaką ich zdaniem jest sprowadzanie z innych krajów tanich, najczęściej złej jakości artykułów żywnościowych, sprzedawanych jako typowo włoskie. Argumentowali: to cios dla naszego rolnictwa i oszukiwanie klientów. Domagali się zatrzymania tej szkodliwej praktyki.

„Będziemy kontynuować naszą batalię aż otrzymamy gwarancje przejrzystości informacji dla konsumentów o pochodzeniu produktu i obowiązkowego umieszczania ich na etykietkach wszystkich artykułów” – oświadczył szef związku rolników indywidualnych Sergio Marini. Na środę jego organizacja zapowiedziała podobne kontrole transportów żywności w innych punktach granicznych Włoch oraz w portach.

Przy okazji rolnicy podali wyniki wcześniejszych analiz. Okazuje się, że 46 procent sprowadzanej z zagranicy taniej mozzarelli nie wyprodukowano ze świeżego mleka, lecz na przykład z mleka w proszku.

W czerwcu we Włoszech wybuchł skandal z niebieską mozzarellą, która przybiera ten intensywny kolor w chwili otwarcia opakowania. Tony tego sera, pochodzącego z Niemiec, skonfiskowano niemal w całym kraju w sieciach tanich supermarketów. Znaleziono go również w innych krajach. Ser skażony jest groźną bakterią. Jego produkcja w fabryce w Bawarii została wstrzymana, a sprawą zajęła się Unia Europejska.

PAP