Było źle… będzie jeszcze gorzej – rynek nie pozostawia złudzeń – handel wieprzowiną na giełdach towarowych praktycznie nie istnieje, a październik zawsze był miesiącem, kiedy transakcji jeszcze ubywało.
Teraz nawet nie ma co ubywać – mówią maklerzy i dodają, że szykuje im się miesięczny urlop, bo na pierwsze ożywienie mogą liczyć najwcześniej za miesiąc, jeśli nie dopiero w drugiej połowie listopada.
To wyjątkowo słaby rok w handlu mięsem. Zmniejszająca się z każdym miesiącem konsumpcja w kraju i bardzo niewielki eksport sprawiły, że giełdy towarowe przestały być tak potrzebne przetwórcom jak dotychczas. Zakłady nie narzekają na brak surowca i radzą sobie we własnym zakresie – te duże mają swoje ubojnie, które dostarczają tyle mięsa by zachować ciągłość produkcji. Mniejsze starają się zaopatrywać na rynku lokalnym, by zaoszczędzić jak najwięcej na transporcie.
Na giełdy towarowe z ofertami handlowymi zgłaszają się ci, którzy, albo szukają szerszych rynków zbytu, albo nie mogą gdzie indziej kupić odpowiedniego dla siebie towaru. Znalezienie więc, punktu stycznego „sprzedający – kontrahent” jest coraz trudniejsze.
Szlachetne elementy wieprzowe są teraz towarem niesprzedawalnym, a tłuszcze, słonina czy boczek, które mogłyby znaleźć odbiorców na wschodzie często są nieosiągalne.
Dlatego, ceny elementów drobnych trzymają wysoki poziom, a notowania karkówki czy schabu kolejny tydzień spadają. I nie są w tym odosobnione.
Z tygodnia na tydzień coraz tańsze są półtusze wieprzowe. Kilogram w najwyższej klasie E można już kupić poniżej 5 i pół złotego, podczas, gdy w ubiegły czwartek była to minimalna stawka transakcyjna.
-
Elementy wieprzowe z kością – ceny transakcyjne:
- łopatka – 5,40 – 5,60 zł/kg
- boczek – 4,20 – 6,70 zł/kg
- szynka – 7,20 – 7,40 zł/kg
- karkówka – 8,20 – 9,00 zł/kg
- schab – 8,50 – 10,20 zł/kg
-
Elementy wieprzowe drobne – ceny transakcyjne:
- tłuszcze miękkie – 1,55 – 2,00 zł/kg
- tłuszcze twarde – 1,60 – 2,90 zł/kg
- słonina – 2,10 – 4,00 zł/kg
-
Półtusze wieprzowe krajowe kl. E – ceny transakcyjne:
- ubiegły tydzień – 5,50 – 6,00 zł/kg
- teraz – 5,20 – 5,50 zł/kg
Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź