Bardzo duże zainteresowanie i oczekiwanie na… nowe wiadomości o rentach strukturalnych. Rolnicy na Pomorzu Środkowym, zniechęceni dekoniunkturą, chcą wycofać się z działalności w zamian za unijne świadczenie. Jednak kiedy i na jakich warunkach będą mogli to zrobić, wciąż nie wiadomo.
Do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Darłowie, obsługującego około 2000 gospodarstw w regionie, zgłaszają się kolejni rolnicy zainteresowani przejściem na renty strukturalne. Chętnych jest bardzo dużo.
Włodzimierz Błaszczak – kierownik biura powiatowego ARiMR w Darłowie: w ostatnim półroczu przewinęło się około 60 osób, które wykazuje zainteresowanie i chęć przejścia na rentę strukturalną, złożenia wniosku. Z takimi osobami mamy kontakt i z chwilą ogłoszenia naboru będziemy się starali do wszystkich dotrzeć.
Antoni Prill jest jednym z ostatnich producentów mleka w okolicy. Inni hodowcy już wcześniej wycofali się z działalności, zniechęceni niskimi cenami skupu i niestabilnością rynku. Teraz również pan Prill zamierza zlikwidować produkcję zwierzęcą, a gospodarstwo przekazać następny w zamian za rentę strukturalną.
Antoni Prill – rolnik z Białęcina, gm. Malechowo : w zeszłym roku siałem pszenicę. Zajechałem z wnioskiem ale już nie zdążyłem. Nie przyjmowali, będę składał w tym roku.
Niestety wciąż nie wiadomo, jakie będą warunki naboru na renty w tym roku, ani kiedy ruszy przyjmowanie wniosków. Rolnicy muszą uzbroić się w cierpliwość, choć niektórzy mają już nawet plany na przyszłość.
Antoni Prill – rolnik z Białęcina, gm. Malechowo : trochę trzeba jechać w góry – odpocząć. Już starczy tej ciężkiej pracy.
W powiecie sławieńskim obecnie z rent strukturalnych korzysta prawie 150 rolników. Najwięcej, bo ponad 100 gospodarzy, przeszło na świadczenia w pierwszych latach po wejściu Polski do Unii. Wtedy warunki dla rolników były najkorzystniejsze.
Kazimierz Niegoda – Porzecze, gm. Darłowo: można było sprzedać gospodarstwo, a we wniosku wykazywało się, że się sprzedaje. Można było wydzierżawić na 10 lat gospodarstwo i można było przepisać na najbliższą osobę w rodzinie. Na syna.
Wysokość renty strukturalnej w powiecie sławieńskim waha się od 1700 do 2500 zł na miesiąc. Po upływie 10 lat i zakończeniu okresu pobierania renty rolnicy będą musieli wrócić do KRUS-u, a tam świadczenia są znacznie niższe.
Andrzej Kisiel/OTV Koszalin Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź