Rzepak – ceny z dn. 29.04.2010.

Na światowych rynkach cena rzepaku drastycznie spada. W porównaniu z początkiem tygodnia tonę można teraz kupić taniej o 25 euro. Maklerzy są zdziwieni taką sytuacją, bo chociaż spadki zawsze towarzyszą końcówce miesiąca, to jednak ich skala nigdy nie była tak duża. A powodów wysokich przecen nikt nie umie określić.

Nikt też nie podejmuje się prognozować stawek po długim weekendzie, bo wciąż nie znane są dokładne szacunki nowych zbiorów rzepaku, a zapasy ubiegłorocznych nasion szybko się kończą. Sytuacja na świecie na szczęście jeszcze nie przekłada się na rynek krajowy.

Rzepaku z ubiegłego roku jest wprawdzie coraz mniej, ale i zainteresowanie kupujących umiarkowane.

  • Rzepak – zbiory 2009 ceny transakcyjne:

  • zakłady tłuszczowe z dowozem – 1190 zł/t
  • eksporterzy – 1200–1230 zł/t
  • wolny rynek – 1220–1230 zł/t

Za tonę rzepaku z ubiegłorocznych zbiorów producent może otrzymać do 1230 złotych jeśli zdecyduje się na zawarcie umowy z firmą eksportową i niecałe 1200, gdy odstawi nasiona do zakładu tłuszczowego. Część rolników decyduje się na wymianę barterową – odstawiają rzepak, a w zamian mogą liczyć na odbiór śruty rzepakowej.

Taka wymiana obu stronom się opłaca – zakłady nie muszą wypłacać gotówki, a rolnicy martwić się o paszę. Ten, kto dzisiaj zdecyduje się na podpisanie kontraktu z zakładem tłuszczowym może liczyć na 1130 złotych za tonę z dowozem.

  • Rzepak – zbiory 2010 ceny kontraktacyjne:

  • zakłady tłuszczowe z dowozem – 1130 zł/t
  • eksporterzy bez dowozu – 1120 zł/t

Eksporterzy proponują stawki o 10 złotych niższe płacone bezpośrednio u rolnika. Taka oferta dotyczy jednak gospodarstw położonych blisko granicy zachodniej i północnej. Pozostali musieliby dowieźć towar na własny koszt.

Ale chętnych na podpisanie umów na eksport jest sporo, bo plusem jest brak konieczności suszenia rzepaku. Eksporterzy kupują surowiec o wilgotności do 9 procent. Zakłady tłuszczowe akceptują maksymalnie 7 procent.

Stella Norowska-Wodańska Redakcja Rolna TVP