Tak dla kwot buraków i cukru

Tak dla kwot buraków i cukru

Polscy rolnicy żądają utrzymania po 2014 roku kwotowania produkcji buraków oraz cukru. Ich zdaniem brak limitów może szybko zakończyć uprawę tej rośliny w kraju.

Obawy nie na wyrost. Unia Europejska właśnie postanowiła o likwidacji kwotowania produkcji mleka. Gdy decyzja wejdzie w życie rynek cukru będzie jednym w ten sposób regulowanym rynkiem.

Kazimierz Kobza – Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego: „Jeśli chodzi o produkcję buraka cukrowego, kwotowanie wydaje się nam najlepszym rozwiązaniem, które w tej chwili istniej.”

Plantatorzy buraków wierzą, że system limitowania produkcji uchroni ich przed rosnącą konkurencją ze strony producentów trzciny cukrowej. Tym bardziej, że są już u nas pierwsze fabryki, która z tego surowca wytwarzają cukier.

Wojciech Skierkowski – plantator buraków cukrowych, Drobin: „Jeśli zostanie przerwane kwotowanie wtedy firmy zachodnie będą mogły zrobi co chcą z fabryką. Mogą ja zamknąć, mogą przerabiać trzcinę cukrową.”

I jeszcze jedno. Płatności cukrowe. Obowiązują do 2013 roku. Jaka będzie ich przyszłość to podobnie jak cały budżet Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 jedna wielka zagadka.

Kazimierz Kobza – Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego: „O tym powinno już się dyskutować, żeby w momencie prezydencji Polski te decyzje zapadły i potem tylko dopracowanie tego w Parlamencie Europejskim.

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej liczba plantatorów buraków spadła z 78 do 41 tysięcy. Z kolei areał upraw skurczył się o połowę do 176 tysięcy hektarów w 2008 roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP