Mocne mikro

Dotacje na rozwój mikroprzedsiębiorstw to jeden ze sposóbów walki z bezrobociem na wsi. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niebawem rozpoczyna nabór wniosków na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

W tym programie na rozwój małych firm i zatrudnianie pracowników mieszkańcy wsi mogą dostać maksymalnie 300 tysięcy złotych. Termin składania wniosków będzie bardzo krótki – od 28 czerwca do 9 lipca.

Taka szansę na duże pieniądze dla mieszkańców wsi i małych miasteczek Agencja Restrukturyzacji stwarza już drugi raz w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Na Podkarpaciu chce rozdać 99 milionów złotych, w całej Polsce – miliard dwieście milionów.To szansa zarówno dla tych, co tworzą mikroprzedsiębiorstwa, jak i dla tych, którzy chcą je rozwinąć.

Marek Ordyczyński – dyr. ARiMR w Rzeszowie: „Kwota dotacji może wynieść maksymalnie 300 tysięcy złotych. Uzależniona jest od tego ile utworzymy miejsc pracy. Za każde miejsce pracy przedsiębiorca dostanie 100 tysięcy dotacji.”

W poprzednim rozdaniu środków z programu skorzystał Stefan Bator z Lecki koło Błażowej. Teraz tak podlicza gospodarskie sukcesy.

Stefan Bator – przedsiębiorca z Lecki: „Kupiłem trzy piły z tego, ciągnik leśny, który stoi za mną. Zatrudniłem trzech ludzi.”

Specjalistyczne maszyny do zwożenia drewna z lasu, a przede wszystkim więcej zatrudnionych ludzi sprawiło, że mała firma mieszkańca Lecki przyjmuje coraz więcej zamówień. Podobnie ten tartak w Dylągowej, gdzie tez trafiły dotacje z agencji.

Jan Dziura – właściciel tartaku w Dylągowej: „Zakupiłem trak taśmowy za 120 tysięcy brutto, agencja zwróciła mi 50 % wartości.”

Właściciel tartaku zatrudnił też pracownika.

Zygmunt Dziura – pracownik tartaku: „Byłem bezrobotny, znalazłem tu pracę i obsługuje tartak i piłę. Pracuje od 8 do 10 godzin, zależy jakie są zamówienia.”

Agencja może przyznać podobną pomoc mikrofirmom wykonującym na przykład usługi dla gospodarstw rolnych i leśnictwa, rzemiosło, roboty budowlane, usługi turystyczne czy przetwórstwo. Agencja przypomina tez wszystkim mieszkańcom wsi o tym, ze 11 czerwca mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Anna Tomczyk/OTV Rzeszów Redakcja Rolna TVP