Stabilizacja cen zboża; tanieją mięsa

Z analizy resortu rolnictwa wynika, że ceny zbóż na początku października stabilizują się na niskim poziomie, tanieją za to ceny mięsa.

ZBOŻA

Według danych w dniach 28.09-04.10 za pszenicę konsumpcyjną w skupie uzyskiwano 475 zł/t, tj. o blisko 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o ponad 2 proc. mniej niż przed miesiącem i o ok. 7 proc. mniej niż przed rokiem.

O ponad 1 proc., w porównaniu do poprzedniego tygodnia, potaniało w skupie żyto konsumpcyjne. W analizowanym okresie średnio płacono za nie 254 zł/t, tj. o ponad 4 proc. mniej niż przed miesiącem i o ok. 36 proc. mniej niż rok wcześniej.

Istotnym wahaniom tygodniowym ulega cena jęczmienia paszowego, która w dniach 28.09-04.10 wynosiła 370 zł/t, tj. o 5,6 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Była ona jednak o ok. 2 proc. niższa niż przed miesiącem i o ponad 20 proc. niższa niż przed rokiem.

MIĘSA

Według danych resortu rolnictwa średnia cena skupu trzody chlewnej wyniosła 4,37 zł/kg i była o 3,7 proc. niższa od notowanej w poprzednim tygodniu.

W analizowanym okresie za bydło przeciętnie płacono 4,70 zł/kg, a za kurczęta typu brojler 3,27 zł/kg, tj. odpowiednio o 1,6 proc. i o 2,7 proc. mniej.

Wzrost cen o 0,8 proc. odnotowano natomiast w przypadku indyków. Skupowano je po 4,81 zł/kg.

MLEKO

Z danych resort rolnictwa wynika, że od początku września br. systematycznie rosną również ceny odtłuszczonego mleka w proszku, choć dynamika ich wzrostu jest mniejsza niż w przypadku masła.

Na przełomie września i października producenci za OMP uzyskiwali 6,98 zł/kg, tj. o 1,6 proc. więcej niż przed tygodniem.

PAP