Najnowsze technologie do produkcji energii odnawialnej, ochrona klimatu a przy okazji ogromne oszczędności finansowe-wszystko w dorzeczu Parsęty na Pomorzu Środkowym. Tamtejsze gminy otrzymały pieniądze ze Szwajcarii na realizację nowatorskiego projektu.
Szwajcaria pokrywa 85% kosztów, resztę muszą wyłożyć gminy uczestniczące w projekcie. To 27 miejscowości z 3 powiatów. Finansowanie projektu jest bardzo korzystne szczególnie dla terenów wiejskich, bo wielu inwestycji bez środków zewnętrznych nie udało by się wykonać. Mieszkańcy dorzecza mogli zgłaszać swoje pomysły do programu.
W projekcie zaplanowano między innymi docieplenie świetlicy wiejskiej w Zwartowie. Choć budynek nie jest stary, wymaga już remontu, w trakcie którego otrzyma między innymi nowoczesną pompę ciepła do ogrzewania oraz turbinę wiatrową wytwarzająca energię elektryczną do napędzania pompy. Programem będą objęte 64 obiekty użyteczności publicznej.
W projekcie zaplanowano instalację ponad 40 kolektorów słonecznych, 10 pomp ciepła i napędzających je turbin wiatrowych na obiektach użyteczności publicznej: świetlicach wiejskich, szkołach czy szpitalach. Inwestycje będą prowadzone równocześnie z termomodernizacją budynków, tak aby prace przyniosły efekty ekologiczne i ekonomiczne.
Gmina Karlino zamierza postawić też własną elektrownię wiatrową. Już teraz w gminie działa prywatna farma, dzięki której do budżetu Karlina wpływa rocznie ponad 4 mln zł z podatków. Nowa elektrownia to kolejne dochody i ochrona klimatu.
Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata. Prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku, a wartość całego przedsięwzięcia to 31 mln zł.
Redakcja Rolna TVP
Zostaw odpowiedź