Rząd jest przeciwny uprawom GMO w Polsce

Polska zrobiła krok do przodu, albo do tyłu wprowadzając zakaz dla organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Po cichu i bez wielkiego rozgłosu przeforsowała to sejmowa podkomisja ds. ustawy o GMO. Sprawa nie jest jeszcze wprawdzie przesądzona, ale ministerstwo rolnictwa nie miałoby nic przeciwko.

Szef sejmowej podkomisji ds. ustawy o GMO od początku nie ukrywał, że rządowy projekt jest zły, bo mimo pewnych utrudnień i tak dopuszcza do transgenicznych upraw w kraju. prof. Jan Szyszko „Zupełnie nie utrudnia ta ustawa, po prostu dopuszcza produkcję na bazie GMO.” W porównaniu z rządowym projektem zaostrzono także kary za złamanie zakazu. Maksymalny wymiar to teraz 12 lat więzienia i 250 tysięcy złotych grzywny. Na decyzje posłów, którzy zakazali upraw GMO w Polsce na pewno wpłynęła ostatnia propozycja Komisji Europejskiej.

Stanisław Kalemba – poseł PSL „Komisja rozważa wprowadzenie przepisów na mocy których decyzje o uprawie roślin GMO będzie należała do danego panstwa. Uważam, że to krok w dobrym kierunku.”

To nie podoba się zwolennikom biotechnologii, którzy w scedowaniu decyzji o GMO na państwa członkowskie widzą zaprzeczenie zasady Wspólnego Rynku. Doprowadzi to bowiem do tego, że takie uprawy w jednych krajach będą one dozwolone, a w innych już nie.

Tadeusz Szymańczak – Mazowiecka Izba Rolnicza „Pytam, kto będzie lutował te granice. Niech się niektórzy zastanowia nad tym, bo od biotechnologii i postepu nie uciekniemy.”

Za przyjęciem zakazu upraw GMO głosowali posłowie Pis-u i PSL-u, przeciwko poprawianiu rządowego projektu była Platforma. Ale ministerstwo rolnictwa w tych pomysłach nie widzi nic złego.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa „Rząd jest przeciwny uprawom GMO w Polsce. Myślę, że to jest stanowisko bardzo czytelne.”

Jaki będzie dalszy los ustawy wciąż nie wiadomo. Projekt trafi teraz do komisji rolnictwa i środowiska, gdzie dalej będą trwały prace.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP