KE nie chce preferencyjnych kredytów na zakup ziemi

Wydawało się, że sprawa jest już ostatecznie załatwiona. Ale nic bardziej mylnego. Komisja Europejska chce pozbawić polskich rolników możliwości korzystania z preferencyjnych kredytów na zakup ziemi. Rząd jednak uspokaja. Nawet jeżeli Brukseli się to uda, i tak wcześniej niż rok lub dwa.

Komisja Europejska dwukrotnie odmawiała Polsce zgody na udzielanie kredytów preferencyjnych na zakup ziemi przez rolników po 2010 roku. Ale rząd zastosował wybieg. W Unii Europejskiej istnieje procedura, która przewiduje, że jeżeli żadne państwo nie sprzeciwi się to zgoda na odstępstwo od stosowania unijnych przepisów jest udzielana automatycznie. Ministerstwo rolnictwa rozpoczęło ofensywę dyplomatyczną w 26 stolicach państw członkowskich i w grudniu zeszłego roku misja zakończyła się sukcesem. Uzyskaliśmy zgodę na dalsze udzielanie kredytów do końca 2013 roku. Teraz okazało się, że Bruksela zaskarżyła decyzję w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Marek Sawicki – minister rolnictwa „Komisja ma prawo zaskarżyć taka zgodę. Zobaczymy co Europejski Trybunał Sprawiedliwości odpowie. Na dzisiaj Polska ma zgodę.”

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości może trwać nawet dwa lata więc na razie rolnicy mogą spać spokojnie. Nasze organizacje rolnicze już zapowiadają, że będą namawiać Brukselę do zmiany decyzji. Ma w tym pomóc unijne lobby farmerskie COPA-COGECA.

Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych „W postępowaniu Komisji Europejskiej widać trendy liberalne zmierzające do unicestwienia polityki rolnej.”

Skąd taka reakcja Brukseli? Nasze ministerstwo rolnictwa ma pewne przypuszczenia. Po tym jak uzyskaliśmy zgodę na dalsze udzielanie kredytów preferencyjnych na zakup ziemi przez rolników na podobny krok zdecydowali się Litwini, Węgrzy i Estończycy.

Marek Sawicki – minister rolnictwa „Mam wrażenie, że Komisja Europejska trochę się zdenerwowała, bo za dużo państw chce skorzystać z tego odstępstwa.”

Przez pierwsze 4 miesiące tego roku Agencja Restrukturyzacji udzieliła ponad 1000 kredytów preferencyjnych na zakup ziemi na kwotę 142 milionów złotych.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP