Ruszyła kontraktacja buraków cukrowych na przyszły sezon

Ruszyła kontraktacja buraków cukrowych na przyszły sezon

Szanse na podpisanie porozumienia branżowego między cukrowniami a plantatorami buraków są minimalne. Ale kontraktacja na przyszły sezon już się zaczęła, a w niektórych przypadkach nawet zakończyła. Krajowa Spółka Cukrowa zapewniła już sobie 100% dostaw na sezon 2010/2011.

Plantatorzy buraków cukrowych wierzą, że podpisanie tzw. porozumienia branżowego poprawi opłacalność produkcji. Na razie między poszczególnymi koncernami są duże różnice w cenach skupu.

Kazimierz Kobza – Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego – „Różnice miedzy cenami skupu w Krajowej Spółce Cukrowej a pozostałymi koncernami wynoszą 15% i jest to niedopuszczalne.”

Szanse na zmianę tej sytuacji w przyszłym roku są niewielkie. Przyznaje to nawet prezes – chwalonej przez rolników- Krajowej Spółki Cukrowej, a jednocześnie szef Związku Producentów Cukru w Polsce.

Marcin Kulicki – prezes Krajowa Spółka Cukrowa – „Porozumienie branżowe w formie oczekiwanej przez związek plantatorów wydaje się niemożliwe do osiągnięcia.”

Sprawa ma jeszcze jeden wątek. Ponieważ porozumienia branżowego od dwóch lat nie ma, zdaniem plantatorów daje to ministrowi rolnictwa prawo do wydania na drodze rozporządzenia tzw. porozumienia zastępczego. Minister z tą interpretacją prawa się nie zgadza.

Marek Sawicki – minister rolnictwa – „Nie jest prawdą, że mam wprost delegację ustawową do wydania porozumienia zastępczego.”

Kto ma racę w tym sporze rozstrzygnie Bruksela. Plantatorzy buraków skierowali tam już skargę na bezczynność ministra rolnictwa w tej sprawie.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP