Duża ilość stałej wymiany powietrza w obiektach przemysłowych jest bardzo kosztowna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Bardzo często jest potrzeba utrzymania stałej, wysokiej temperatury, jednocześnie by powietrze w nim znajdujące się było świeże. Robiąc wymianę ogrzanego już powietrza na zimne z zewnątrz, powoduje się dużą utratę ciepła. By temu zapobiec, do wentylacji mechanicznej dodaje się rekuperator, który odzyskuje znaczną część ciepła z wyrzucanego zużytego powietrza.
Rekuperacja w domkach jednorodzinnych staje się coraz bardziej popularna. Jednakże, nadal mało znana forma samodzielnej budowy takiej rekuperacji w halach przemysłowych, zniechęca posiadaczy tych obiektów do zamontowania jej. Zdarza się często, że inwestycja w kompletny układ wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zbyt droga i rezygnuje się z jej zainstalowania.
- Roczna oszczędność na ogrzewaniu hali o wydatku powietrza 3 000 m³ to 45365kWh!!!
Zakład produkcyjny BARBOR wyszedł naprzeciw temu problemowi. Firma postanowiła stworzyć produkt, który jest „sercem” wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i daje szansę posiadaczom hal uprawnych do zainstalowania rekuperacji w halach przemysłowych.
- Cena wymiennika wraz z rekuperatorem to 1500 zł!!!
Krzyżowy wymiennik ciepła w obudowie został specjalnie zaprojektowany do samodzielnego montażu przez jego użytkowników. Jedyny problem polega na braku dokładnej informacji dotyczące wymuszonej wentylacji mechanicznej.
Zgodnie ze schematem, do systemu rekuperacji w obiekcie potrzebna jest: sieć instalacji wentylacyjnej, czerpnia, wyrzutnia, rekuperator (wymiennik krzyżowy w obudowie), wentylatory.
Rekuperator stworzony przez firmę BARBOR pozwala na zmniejszenie kosztów instalacji wentylacyjnej. Jego prosta budowa i łatwość montażu sprzyja rozpowszechnianiu rekuperacji w budynkach.
Przykładowy model wymiennika krzyżowego w obudowie, dedykowanego do hal przemysłowych posiada wymiary 1000x1400x705 mm i jest odpowiedni dla wydatku powietrza 3000 m³/h.
Zgodnie z programem doborowym, rekuperator o takich wymiarach oszczędza rocznie nawet 45365 kWh.
- Poniżej tabela zużycia energii:
- Kod wymiennika: PAG-0550-055-0700/160-2-VR
- Natężenie przepływu powietrza (nawiew): 3000 m³/h
- Natężenie przepływu powietrza (wywiew): 3000 m³/h
- Parametry powietrza (wywiew): 16,0°C/40%
- Liczba godzin pracy na dobę: 16
- Miasto: Suwałki
- Oszczędności: 45365kWh
Budowa i zasada działania:
- Obudowana
Wykonana z blachy stalowej ocynkowej, w wersji specjalnej z izolacją.
- Krzyżowy wymiennik ciepła
Zbudowany jest z aluminiowych płyt, pomiędzy którymi przepływa powietrze nawiewane i wywiewane, w kierunku krzyżowym wobec siebie i odseparowane od siebie. Powietrze usuwane przepływa przez co drugi kanał pomiędzy płytami nagrzewając je, a powietrze świeże przez pozostałą część kanałów, pobierając ciepło od ogrzanych płyt. Strumienie powietrza są odseparowane, więc nie ma ryzyka mieszania się „czystego” z „brudnym”.- Dane techniczne:
- wydajność: od 1000 do 11 000 m³/h
- rozmiar: od 550X550X400 do 1100x1100x1200 [mm]
- rozstaw lamel: 5,5 lub 7,5 [mm]
- moc wymiennika: od 7 do 85 kW
- materiał lamel: aluminium.
- Filtry kieszeniowe typu G4
Filtry zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu kanałów, pomieszczeń oraz zabezpieczają wymienniki ciepła przed zanieczyszczeniami. Specjalne drzwiczki zamontowane na pokrywie obudowy, ułatwiają szybką i niekłopotliwą wymamiane filtrów.
- By-pass
Jego zadaniem jest odszraniania wymiennika, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0˚C i wyłączanie wymiennika z użycia, gdy nastąpi taka potrzeba. Do jego regulacji służy trzpień zewnętrzny do napędzania przepustnicy.
- Odkraplacz
Wyłapuje krople wody
- Wanna
Służy do odprowadzania nagromadzonej wody
- Króćce przyłączeniowe
Średnica jest dostosowana do wielkości kanałów wentylacyjnych.
Wymiary wymiennika krzyżowego dobierane są indywidualnie na potrzeby klienta. Do podstawowych zmiennych należą: ilość wymienianego powietrza w pomieszczeniach na godzinę, projekt budynku, parametry powietrza.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z działem technicznym firmy Barbor: http://barbor.biz.
Rekuperator z firmy BARBOR, z dodatkowo zamontowanymi wentylatorami spełnia już podstawową funkcję odzysku ciepła. Ograniczenie elementów wpływa na niską cenę. Opcjonalnie można dodać np.: termostat ścienny, czujnik zanieczyszczenia powietrza, czujnik wilgotności, regulator tyrystorowy. Kompletne urządzenie firm konkurencyjnych kosztuje ok. 21 000 zł. Dobierając samemu poszczególne elementy, można regulować, zmniejszać cenę urządzenia do rekuperacji w domach.
Zakład Produkcyjny BARBOR Sp. z o.o.
Skowarcz, ul. Klimatyczna 4, 83-032 Pszczółki
tel.: 58 741 88 03, kom.: 601 258 042
fax: 58 741 88 94, e-mail: [email protected]
Zostaw odpowiedź