Praca po studiach rolniczych – na jakie zatrudnienie możemy liczyć?

środowisko

Wybór kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno swoje zainteresowania i predyspozycje, jak i sytuację na rynku pracy. Absolwenci szkół średnich szczególnie upodobali sobie kilka branż, które pomimo upływu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Należą do nich m.in. studia rolnicze, które wbrew pozorom dają wiele możliwości pokierowania swoją ścieżką zawodową. Co można po nich robić? Gdzie możemy liczyć na zatrudnienie? Podpowiadamy.

Studia rolnicze – czyli jakie?

Wiele osób posiada nieco błędne przeświadczenie odnośnie studiów rolniczych. Można się zdziwić, ale nie polegają one, mówiąc kolokwialnie, na nauce wypasania bydła czy dojenia krów. Studia w tym kierunku przygotowują do kompleksowego zarządzania gospodarstwem rolnym, ale nie tylko, bowiem w toku studiów – zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia – można spotkać się ze zróżnicowanymi przedmiotami. Należą do nich przede wszystkim nauki ścisłe, a także elementy inżynierii oraz ochrony środowiska i ekologii.

Gdzie można studiować na kierunku rolnictwa? Okazuje się, że nie jest to domena tylko i wyłącznie regionów, w których wiele gospodarstw domowych utrzymuje się z uprawiania roślin czy hodowli zwierząt. Podobne specjalności można z powodzeniem znaleźć na wielu państwowych uniwersytetach, ale nie brakuje osób, które studiują w prywatnych szkołach wyższych.

Studia rolnicze – dlaczego warto na nie postawić?

Wielu maturzystów stoi przed nie lada dylematem dotyczącym wyboru swojej ścieżki zawodowej. Popularne zawody i branże to obecnie nie tylko medycyna, prawo, IT czy nowe technologie. Przed złożeniem papierów na konkretne studia warto jednak przeanalizować rynek pracy w Polsce i sprawdzić, w jakich branżach najczęściej pojawiają się deficyty pracowników. Wtedy istnieje znacznie większa szansa na zdobycie zatrudnienia, które będzie jednocześnie wiązało się z wysokim wynagrodzeniem, a także rozwojem zawodowym i uzupełnianiem swoich kwalifikacji.

Z tego względu warto rozważyć rekrutację na studia rolnicze. Dlaczego? Z prostego powodu. Polska jest jednym z największych importerów artykułów rolnych, producentów wysokiej jakości maszyn rolniczych i nawozów w skali europejskiej. Nie dziwi więc fakt, że zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny rolnictwa, w tym inżynierii, z roku na rok cały czas rośnie i to nawet wśród absolwentów liceów czy techników w większych miastach. Rolnictwo jest szansą na stały i dobry zarobek, co w dzisiejszych dość niepewnych czasach jest na wagę złota.

Studia rolnicze – czego można się nauczyć?

Zakres nauki jaki czeka na przyszłych studentów rolnictwa wcale nie jest tak mały, jakby się to mogło wydawać. Ilość przedmiotów robi wrażenie, podobnie zresztą jak poziom ich trudności. Wiele oczywiście zależy od wybranej specjalizacji. Które z nich zaliczają się do rolniczych? Można tutaj wymienić m.in. rolnictwo, inżynierię rolnicza, inżynierię mechanizacji rolnictwa, agrobiologia, agrochemia, bioinżynieria produkcji zwierzęcej, leśnictwo, ichtiologia, a nawet rybactwo. Na kierunkach rolniczych można nabyć takie umiejętności jak: prowadzenie gospodarstwa, hodowanie zwierząt z myślą o uboju i handlu, zarządzanie produkcją rolniczą czy stosowanie nowoczesnych technologii w rolnictwie bądź agroturystyce.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach rolniczych?

Absolwenci studiów inżynierskich czy magisterskich z dziedziny rolnictwa mogą przebierać wielu ofertach pracy. Oczywiście podstawowym miejscem, gdzie znajdują pracę są gospodarstwa rolne, gdzie można zajmować się m.in. logistyką czy zarządzaniem. Co ciekawe, swojej szansy można także szukać w laboratoriach zajmujących się produkcją i doskonaleniem nawozów rolniczych, jak również przedsiębiorstwach sprawdzających jakość uprawianych roślin czy zwierząt. Po ukończeniu akademii rolniczej można szukać zatrudnienia także w instytutach badawczych czy jednostkach samorządowych i rządowych działających w tej dziedzinie.