Jednym z ważniejszych momentów w rozwoju czworonogów jest przejście na karmę dla dorosłych psów. Kiedy karma dla szczeniaka powinna ustąpić tej dedykowanej dojrzałym osobnikom? Czy dla wszystkich psów będzie to ten sam moment? Dowiesz się tego z lektury naszego artykułu.
Zbilansowana dieta psiaków to podstawa ich zdrowia
Etap wzrostu psa to czas, kiedy w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na jadłospis małego czworonoga. Specjalistyczna karma dla szczeniaka to zdecydowanie najlepszy wybór, który pozytywnie wpłynie na stan zdrowia oraz prawidłowy rozwój naszego szczekającego przyjaciela. Zbilansowana dieta, zapewniająca odpowiednią podaż białka, tłuszczu, witamin oraz minerałów to gwarancja dobrostanu każdego psiaka w tym najważniejszym okresie życia. Podaż wszystkich cennych składników możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnych karm przeznaczonych dla młodych piesków. Takie produkty żywieniowe dla psów powstają przy współpracy ze specjalistami od żywienia zwierząt, co stanowi gwarancję ich jakości. Należy pamiętać o tym, iż etap wzrostu psów różni się w zależności od rasy czworonoga. Przed zakończeniem tego etapu nie należy zmieniać karmy na tę przeznaczoną dla dorosłych osobników.
Wszystko w swoim czasie
Karma dla szczeniaka powinna zawierać zarówno produkty twarde i suche, jak i te miękkie i mokre. Te pierwsze posiadają wyższą kaloryczność i pozytywnie oddziałują na uzębienie oraz dziąsła czworonogów. Z kolei karma mokra to dodatkowe źródło cennych składników odżywczych oraz wody. Taki pokarm jest też zdecydowanie bardziej lekkostrawny. Należy pamiętać o tym, że zbyt szybkie przejście z karmy dla szczeniaka na pożywienie dla dorosłego osobnika może przynieść negatywne konsekwencje zdrowotne, w tym związane z wadami stawów. Kiedy zatem zmienić dietę psiaków? Zmiana karmy z typowo szczenięcej na tę przeznaczoną dla osobników dorosłych należy przeprowadzić po zakończeniu procesu wzrostu psa, a ten różni się w zależności od rasy czworonoga.
Różne rasy, różne czasy
Jak już zostało wspomniane, zasadniczą rolę przy zmianie karmy ze szczenięcej na dorosłą odgrywa rasa psa, ponieważ każda z nich rozwija się w innym tempie. Małe rasy, takie jak chihuahua czy Yorkshire terrier, kończą proces wzrostu znacznie wcześniej niż rasy duże. Takie szczenięta osiągają dorosłe rozmiary już około 10 miesiąca życia. Dlatego zmianę karmy należy przeprowadzić u nich w tym okresie. W przypadku ras średnich (na przykład beagle) etap wzrostu trwa do pierwszego roku życia. Dlatego zmian żywieniowych nie powinniśmy przeprowadzać do ukończenia przez psiaka 12 miesiąca życia. Z kolei rasy duże osiągają dorosłość najdłużej. Do 18 miesiąca życia nie kończą procesu wzrostu i dlatego do tego czasu nie należy dokonywać zmian karmy. Warto pamiętać o tym, że dorosłym psom należy również ograniczyć dzienne spożycie oraz częstotliwość podawania posiłków (najczęściej będą to 2 posiłki dziennie).
Zostaw odpowiedź