Na ranking ubiegających się o renty strukturalne trzeba poczekać

Na opublikowanie rankingu rolników ubiegających się o renty strukturalne trzeba jeszcze trochę poczekać. Miał być pierwszego grudnia a będzie dostępny dopiero dwudziestego pierwszego.

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa nie ma powodów do obaw. Sytuacja w sprawie rent strukturalnych niedługo się wyjaśni.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: cały problem rozbija się o to, że dzisiaj mamy budżet, który pozwala na zrealizowania wszystkich rent strukturalnych. Natomiast jesteśmy ograniczeni limitem komisyjnym co do liczby rent, ale limitem założonym 2 lata temu.

Limit ten pozwala wypłacić świadczenia ponad siedmiu tysiącom osób. W tym roku o renty strukturalne ubiega się prawie 11 i pół tysiąca rolników. Ze względu na krótszy okres wypłacania świadczeń istnieje możliwość zwiększenia ich liczby.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: nasze ministerstwo finansów czeka na akceptację Komisji Europejskiej w dyrekcji rolnej mamy taką akceptację komisarza Ciolosa, natomiast problem jeszcze pozostaje w dyrekcji rozwoju regionalnego.

Główny zarzut w stosunku do tego działania to brak poprawy struktury agrarnej kraju. Ministerstwo z tym się nie zgadza i liczy, że Komisja Europejska poprze to stanowisko.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP