Kolejny wniosek o wsparcie dla plantatorów tytoniu

Kolejny wniosek o wsparcie dla plantatorów tytoniu

Ministerstwo rolnictwa zamierza po raz kolejny złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie dla plantatorów tytoniu. Dokumenty mają zostać przesłane do Brukseli już w najbliższych dniach, ale rolnicy na pieniądze mogą liczyć dopiero od 2012 roku.

Każdy kraj członkowski co roku może przeznaczyć do 10% dopłat bezpośrednich na tzw. działania specjalne. Polski rząd uznał, że chce w ten sposób wspomóc między innymi plantatorów tytoniu. Niestety nasze wnioski były już dwukrotnie przez Brukselę odrzucane. Teraz spróbujemy po raz trzeci.

Tadeusz Nalewajk – wiceminister rolnictwa: mamy praktycznie wniosek przygotowany, nie będziemy czekać do terminu jego złożenia, ale złożymy ten wniosek wcześniej. Jeżli uzyskamy zgodę, to płatności będą obowiązywały od 1 stycznia 2011 roku.

Na dodatkowe subwencje trzeba będzie poczekać. Ale dopłaty bezpośrednie mają być wypłacone jeszcze w grudniu, bo spora część plantacji tytoniu została w tym roku ziszczona przez powódź.

Przemysław Noworyta – Polski Związek Plantatorów Tytoniu: padła deklaracja ze strony ministerstwa, że w tym roku czyli do końca grudnia pierwsze decyzje i w ślad za nimi pieniądze wpłynąć mają do plantatorów tytoniu.

Brak dodatkowych unijnych dotacji znacznie pogorszył opłacalność produkcji tytoniu. I nie zmienia tego nawet wzrost cen skupu.

Edward Komornik – plantator tytoniu – Biłgoraj: w tym roku podniosły się ceny przemysłowe, ale nie rekompensuje to tej uprawy, bo środki do produkcji tytoniu bardzo poszły w górę.

W Polsce tytoń uprawia się głównie we wschodniej i południowej Polsce, gdzie występuje wysokie bezrobocie. 14 tysięcy plantacji daje zatrudnienie około 60 tysiącom osób.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP