Jabłka – ceny z dn. 10.02.2010.

Ceny jabłek idą w górę! – długo trzeba było czekać na takie stwierdzenie.

Zwyżki notuje krajowy rynek jabłek deserowych, a także tych, przeznaczonych na eksport. W przypadku niektórych odmian, takich jak na przykład Ligol czy Golden Delicious, ceny zbliżają się juz do europejskich poziomów – komentuje Janusz Stasiak – szef hurtowego rynku w Sandomierzu.

Nawet 1,5 złotego dla rolnika za najlepszy i bardzo dobrze przygotowany towar, plus koszty opakowania, to dawno niespotykana cena. Na takie stawki mogą liczyć sadownicy oferujący ligole i golden delicious.

Pozostałe odmiany są już sporo tańsze. Jabłka z przechowalni, których na rynku coraz mniej, są wyceniane na 70 groszy za kilogram. Cena owoców z chłodni jest wyższa średnio o 10 groszy.

  • JABŁKA DESEROWE – SORH S.A.:

  • Ligol, Golden Delicious – 1,30–1,50 zł/kg
  • pozostałe odmiany – przechowalnie – 0,70 zł/kg
  • pozostałe odmiany – chłodnie – 0,80 zł/kg

Cena to jedno, a popyt drugie. Ostatnie dni w Sandomierzu, przynoszą wzmożony ruch. Dziennie wyjeżdża stąd nawet kilkadziesiąt tirów wyładowanych jabłkami. Kierunek na fakturze – Ukraina.

Nieco inaczej jest na Mazowszu, tu niektóre firmy musiały ograniczyć skup. Bezpośrednia wysyłka do Rosji wciąż nastręcza bowiem wiele problemów. Dużo łatwiej handluje się z Ukrainą.

Małgorzata Motecha-Pastuszko Redakcja Rolna TVP