Dzierżawy uchwalone

Dzierżawy uchwalone

Rewolucja w dzierżawach państwowych gruntów rolnych przesądzona. Po kilkunastu miesiącach oczekiwania i przepychanek prawnych Rada Ministrów uchwaliła wczoraj projekt nowych przepisów. Na rynek zostanie „rzuconych” dodatkowych 100 tysięcy hektarów gruntów.

Uchwalony przez rząd projekt ma na celu prywatyzację części państwowych gruntów rolnych. W ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów Agencja Nieruchomości Rolnych złoży dzierżawcom propozycję oddania 30% gruntów.

W zamian za to będą mogli kupić na własność 500 hektarów dzierżawionego przez siebie gospodarstwa. Przy takiej inwestycje będzie można skorzystać z preferencyjnego kredyty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ale nisko oprocentowaną pożyczką będzie można sfinansować zakup tylko do 300 hektarów gruntów. A co z tymi, którzy dobrowolnie nie oddadzą 30% ziemi?

Marek Sawicki – minister rolnictwa: będą mogli dzierżawić grunty do zakończenia dzierżawy, ale już przedłużania, wznawiania dzierżaw nie będzie.

Ziemie, które wrócą do Agencji Nieruchomości Rolnych będą sprzedane okolicznym rolnikom na ograniczonych przetargach. Raty za nieruchomość państwo rozłoży na 15 lat pod warunkiem wpłaty co najmniej 10% wartości ziemi.

Henryk Kowalczyk – poseł PiS: obawiam się, że ta ustawa znów jest po to tak konstruowana, żeby w rzeczywistości mówić o sprzedaży ziemi a jej rolnikom w rzeczywistości nie sprzedawać.

Agencja Nieruchomości Rolnych dzierżawi milion 700 tysięcy hektarów gruntów. Głównie w województwach: dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. I to rolnicy z tych regionów mogą liczyć na możliwość powiększenie swoich gospodarstw.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR: na tych terenach było najwięcej gospodarstw rolnych, a agencja tworząc swój zasób w zasadzie oparła go na byłych państwowych gospodarstwach rolnych.

Umowy dzierżawy najczęściej zawierane są na 10 lat z możliwością przedłużenia na 30. Większość z nich wygaśnie do 2020 roku. W rękach dzierżawców znajduje się obecnie milion 800 tysięcy hektarów gruntów. Ostatnie umowy wygasną dopiero w 2029 roku.

Witold Katner Redakcja Rolna TVP