Grupa producencka zbuduje własne magazyny na ziarno

Grupa producencka zbuduje własne magazyny na ziarno

Sprzedawać zboże wtedy, gdy jest dobra cena, a nie wtedy gdy się musi, to rozwiązanie optymalne. Jednak do tego potrzebna są profesjonalne magazyny.

Rolnicy zrzeszeni w grupie producenckiej rocznie sprzedają 5 tys. ton zbóż i 1000 ton rzepaku. Ale ich własne magazyn mogą pomieścić tylko 2000 ton ziarna.

Resztę muszą więc sprzedawać na bieżąco. W tym roku grupa otrzyma dofinansowanie na „zwiększenia wartości dodanej produkcji rolnej i leśnej”. Za pieniądze otrzymane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jesienią zbuduje własne magazyny na ziarno.

Wartość całej inwestycji to 870 tys. zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwróci grupie połowę tej kwoty. Warto pamiętać, że grupa producencka otrzymuje też dopłatę na pokrycie kosztów swojej działalności przez 5 lat. 430 tysięcy złotych, które już dostała przeznaczy na budowę magazynów.

Po wybudowaniu własnych magazynów grupa stanie się poważnym partnerem handlowym dla miejscowych PZZ-ów.

W grupie siła, jednak rolnicy narzekają na rozbudowaną biurokrację i to, że wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem grupy, trzeba załatwiać w Warszawie, a nie w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji w Szczecinie.

Redakcja Rolna TVP