E-gmina

E-gmina

Darmowe rozmowy telefoniczne i dostęp do Internetu. Coraz więcej mieszkańców wsi może korzystać z takich usług. A wszystko dzięki unijnym dotacjom dla gmin.

Jeszcze dwa lata temu mieszkańcy gminy Przesmyki mogli tylko marzyć o dostępie do Internetu. Dziś korzystanie z darmowej sieci dzięki unijnemu wsparciu jest możliwe w każdym sołectwie.

Andrzej Skolimowski, wójt gminy Przesmyki: byliśmy zmuszeni sytuacją ponieważ ta gmina do 2006 roku nie posiadała w ogóle dostępu do Internetu. Mogliśmy tylko łączyć się za pomocą modemu.

Marek Rozbici, wieś Dąbrowa: moim zdaniem jak dla nas dla rolnictwa to jest duże, duże okno na świat.

Na początku z darmowego dostępu do sieci najchętniej korzystali najmłodsi mieszkańcy wsi. Teraz jest to podstawowe źródło informacji dla wszystkich.

Marek Rozbici, wieś Dąbrowa: pod względem różnych programów unijnych też mamy różne możliwości żeby doinformować się douczyć krótko mówiąc.

Dostęp do Internetu to duże ułatwienie także dla hodowców zwierząt. Zamawianie kolczyków, czy wprowadzanie zmian w rejestrach to tylko kilka kliknięć myszką.

A to już wieś Kamionek w gminie Gogolin. Tu dla wielu mieszkańców korzystanie z internetu jeszcze do niedawna było tylko marzeniem. Teraz we wsi są dwa przekaźniki a z Internetu można nawet korzystać w ogródku przed domem.

We wsi jeszcze nie wszyscy maja potrzebny sprzęt. Dlatego władze gminy, aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z internetu, ustawiły w wiejskiej świetlicy dwa komputery. Wieś Kamionek ma nawet już swoją stronę, z której dumny jest sołtys.

Budowę sieci rozpoczęto w ubiegłym roku. W Gogolinie zainstalowano siedem anten przekaźnikowych i dodatkowo po kilka w każdej wsi. Koszt instalacji wyniósł 125 tysięcy złotych.

Bogusław Leśkiewicz wiceburmistrz Gogolina: w małych miejscowościach, operatorom nie opłaca się rozwijać sieć kablową, która umożliwiałaby sięgnięcie do Internetu. Stąd trzeba było pomyśleć o innych rozwiązaniach.

Nad sprawnością całej sieci pieczę sprawuje gminny informatyk. Do końca roku użytkowników ma być kilka tysięcy, na razie jest kilkuset.

Zrealizowany w gminie projekt zakłada nie tylko darmowy dostęp do internetu, za który płacić będzie gmina, też darmową domenę w każdym sołectwie.

Dorota Florczyk, Mariusz Drożdż Redakcja Rolna TVP