Sprawa jest już przesądzona. W przyszłym tygodniu walne zgromadzenia Krajowej Spółki Cukrowej uchwali powstanie specjalnego funduszu, który umożliwi pracownikom i plantatorom zaciąganie pożyczek na zakup akcji firmy. Ma to otworzyć drogę do prywatyzacji „Polskiego Cukru”.
W prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej największym problem jest ta cyfra: miliard 822 miliony 937 tysięcy złotych. To księgowa wartość firmy. Wartość rynkowa zapewne będzie jeszcze większa. Dla uprawnionych do udziału w prywatyzacji rolników oraz pracowników oznaczał to, że dostępne pakiety akcji będą zwyczajnie bardzo drogie. Szczegóły poznamy już niedługo.
Adam Leszkiewicz – wiceminister skarbu państwa „Doradca, którego wybierzemy przygotuje nam wycenę tej spółki, dopiero wtedy będziemy wiedzieli ile akcja jest warta”.
Nieoficjalnie mówi się, że rolnicy i pracownicy będą musieli wyłożyć za akcje nawet 70 tysięcy złotych. Ponieważ mogłoby to całkowicie zablokować prywatyzację postanowiono szukać rozwiązania. I znaleziono.
Stanisław Lubaś – NSZZ „Solidarność” „Spółka, która będzie miała przez najbliższe lata zyski, podzieli się nimi w ten sposób, że umożliwi pracownikom nabywanie kolejnej puli akcji”.
W przyszłym tygodniu walne zgromadzenie akcjonariuszy „Polskiego Cukru” ma powołać do życia fundusz, z którego chętni będą mogli zaciągnąć pożyczki na zakup 20% dostępnych akcji. Należności będą rozłożone na 5 lat.
Adam Leszkiewicz – wiceminister skarbu państwa „Co do tej pierwszej raty możemy ich wesprzeć kredytem ze strony spółki, jeszcze badamy tę sprawę pod kątem pomocy publicznej, ale to jest główny instrument, który ma zmotywować i wzbudzić zainteresowanie uprawnionych”.
Do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej jest uprawionych 1800 pracowników oraz 18 tysięcy rolników. Obie grupy otrzymają darmowe pakiety po 15%. Resztę będą mogłyby dokupić.
Witold Katner Redakcja Rolna TVP 288
Zostaw odpowiedź