Rada Ministrów zaakceptowała propozycje zmian w dwóch ustawach – o biopaliwach i jakości paliw. A to oznacza, że jeszcze w tym roku będziemy tankować na stacjach paliwo o większej zawartości biokomponentów.
Jednak dla samych producentów rolnych nie przyniesie to żadnych zmian. Ta decyzja to wynik wprowadzenia unijnej dyrektywy dopuszczającej stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach. Obecnie w każdym litrze biododatki stanowią 5 proc. ale w przypadku oleju napędowego wzrosną do 7% a benzyny do 10%.
Tomasz Pańczyszyn, Polska Izba Biopaliw „Sama ta ustawa jednak w niewielki sposób wpłynie na rynek wytwórców biokomponentów i niewiele zmieni, jeśli chodzi o sytuacje producentów rolnych. Ona w tym zakresie nie stwarza większego zapotrzebowania na biokomponenty, a jedynie koncernom naftowym pozwala w sposób łatwiejszy na realizację narodowego celu wskaźnikowego.”
W tym roku biopaliwa muszą stanowić przynajmniej 5,75 proc. paliw wprowadzonych na rynek. Jeśli firmy tego nie zrobią, zapłacą ogromne kary. Choć zapotrzebowanie na zielone paliwo rośnie nie odczuwają tego ani rolnicy ani producenci biododatków. Budzi to zdziwienie zagranicznych producentów.
Filip Diser – Francuska Organizacja Producentów Roślin Oleistych „Polska jest liczącym się i ważnym producentem rzepaku w Europie. Nie chcę pouczać waszych rolników. Powiem jak jest u nas. Produkcja biodiesla to system, gdzie większość udziałów mają rolnicy i mają poparcie rządu. Dlatego produkcja się opłaca i zarabiają wszyscy.”
A przecież produkcja surowca na zielone paliwo może poprawić dochody wielu gospodarstw.
Ryszard Gajewski, ekspert Polskiej Izby Biomasy „Jest to olbrzymia szansa dla rolnictwa, przede wszystkim nowe źródło dochodów, no i lepsza forma zagospodarowania ziemi, potencjał jest olbrzymi ponad 16 milionów hektarów użytków rolnych, dzisiaj śmiało mówimy, że 10% możemy przeznaczyć na te cele.”
Nowe przepisy wydłużają także, z roku do trzech lat długość umów kontraktacyjnych, jakie zawierają rolnicy dostawcy surowca z wytwórcami biopaliw. Zapewni to ciągłość i wielkość dostaw, stabilne ceny i na pewno korzystnie wpłynie na rozwój rynku biokomponentów w Polsce.
Krzysztof Dąbrowski
Zostaw odpowiedź