Czas nie pieniądz?

Koniec drugiego kwartału bliski, a terminu przyjmowania dokumentów brak. Dlaczego opóźnia się uruchomienie działania, które ma pomóc rolnikom w uzyskaniu dodatkowych środków?

Zgodnie z harmonogramem ogłoszonym kilka miesięcy temu najpóźniej w czerwcu Agencja Restrukturyzacji powinna rozpocząć przyjmowanie dokumentów na: tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw, różnicowanie działalności oraz usługi doradcze.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2010

II kwartał

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Różnicowanie działalności

Usługi doradcze

Niestety do tej pory ustalony jest tylko jeden termin. Co z pozostałymi?

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw 2010

przyjmowanie dokumentów

28 czerwca – 9 lipca

Zdaniem resortu rolnictwa nie ma powodu do niepokoju, poślizg będzie niewielki.

Artur Ławniczak wiceminister rolnictwa „Myślę, że nic się złego nie wydarzy, jeśli będzie ciutkę później, będzie czas na dobre przygotowanie wniosków, później na różnicowanie, później na usługi doradcze.”

Chodzi o to, aby nie przyjmować dokumentów na kilka działań jednocześnie. Ma to usprawnić pracę Agencji Restrukturyzacji, ale także ułatwić życie doradcom, którzy zajmują się wypełnianiem dokumentów.

Artur Ławniczak wiceminister rolnictwa „Różnicowanie i usługi doradcze ruszą w tym samym czasie, myślę, że to kwestia kilku kilkunastu dni.”

Najbardziej rolnicy czekają na wsparcie, które pozwoli im rozpocząć lub rozwinąć dodatkową działalność gospodarczą.

Zbigniew Tomaszewski Mazowiecka Izba Rolnicza „Każde inne źródło niż z gospodarstwa rolnego typowego rolnego, a właściwie i sadowniczego gdzie dochodowość jest naprawdę niewielka daje jakieś pieniądze, co pozwoli może nie na godne, ale na jakieś życie.”

Rolnicy lub domownicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z unijnego wsparcia mogą dostać nawet 100 tysięcy złotych. Najpierw trzeba jednak wydać dwa razy tyle z własnej kieszeni.

Aneta Kulesza ARiMR „Rolnik w tym działaniu będzie zobowiązany do prowadzenia działalności nierolniczej przez okres 5 lat.”

Na różnicowanie działalności Agencja Restrukturyzacji ma w tym roku do wydania około 300 milionów złotych.

Dorota Florczyk Redakcja Rolna TVP