Co trzeci rolnik ma dostęp do Internetu

Co trzeci rolnik ma dostęp do Internetu

Co trzeci rolnik ma dostęp do Internetu. Co więcej, regularnie z niego korzysta. A czego w nim szuka? Głównie porad oraz aktualnych cen skupu. Co ciekawe, równie często zagląda tam też dla rozrywki.

Stanisław Nikonowicz mieszka i gospodaruje na Podlasiu. Jeszcze kilka lat temu komputer i dostęp do Internetu był mu niepotrzebny. Dziś to już zupełnie co innego. Większość informacji znajduje właśnie w sieci.

Stanisław Nikonowicz, wieś Dziecinne w woj. podlaskie – „Zasady składania wniosków o PROW, teraz zmianie uległy też kredyty preferencyjne, to wiem ze stron agencji.”

Wie o tym coraz więcej właścicieli firm z branży internetowej, dlatego rolniczych portali przybywa. Można w nich coraz częściej można nie tylko sprzedać czy kupić maszyny, ale także dowiedzieć się więcej o produkcji rolnej. Dobrym źródłem informacji jest nasza strona internetowa. Można na niej znaleźć wszystko to, co rolnik wiedzieć powinien.

Jacek Skowroński, AgroFoto.pl – „Rolnicy szukają informacji też rolników. Opinii o tym, co się dzieje na wsi. o maszynach, o cenach skupu za ile sprzedaje rolnik w województwie małopolskim, a na przykład na w dolnośląskim.”

Jeszcze kilka lat temu internet był znacznie mniej popularny. Z wyliczeń firmy Gemius wynika, że odsetek mieszkańców wsi korzystających z sieci dynamicznie rośnie. Dziś niemal 40% rolników przyznaje, że regularnie zagląda do Internetu. Ponad połowa robi to codzienni lub prawie codziennie. Co ciekawe, do surfowania w sieci zachęca nie tylko rolnicza tematyka. Część mieszkańców wsi w wirtualnej rzeczywistości szuka nowych znajomości oraz rozrywki.

Krzysztof Łopuszyński, Gemius – „Okazało się, że internauci na wsi korzystają z takich zwykłych serwisów jak google, facebook, nasza-klasa, ale też związanych z tematyką erotyczną.”

Szacuje się, że w Polsce z Internetu korzysta regularnie kilkanaście milionów osób. Z czego tych mieszkających na wsi jest już ponad 5,5 miliona.

Radosław Bełkot Redakcja Rolna TVP