Nowe super tworzywo może podbić branżę ogrodniczą

Nowe super tworzywo może podbić branżę ogrodniczą na całym świecie. Ekologiczny materiał powstał ze zmieszania… piasku i zmielonych odpadów. Będą z niego produkowane donice, skrzynki ogrodnicze, a nawet płytki chodnikowe. Tworzywo jest wytrzymałe i co najważniejsze tanie. Linia produkcyjna ruszyła w Lublinie.

70% piasku i 30% pomielonej folii i odpadów. Taka mieszanka jest formowana i wulkanizowana w temperaturze 250 stopni.

Maciej Rogalewski – „Wymyśliliśmy, że można coś połączyć z piaskiem. Politechnika stwierdziła, że jest to niewykonalne z tego względu że nie łączy się. Jak zobaczyli produkt finalny to stwierdzili, że można produkować.”

Na pomysł zrobienia nietypowego tworzywa wpadł Maciej Robalewski. Wynalazca spod Warszawy, zainteresował firmę z Lublina.

Krzysztof Jarmul, prezes PNOiS – „Jak poznaliśmy parametry, zobaczyliśmy możliwości produkowania różnego typu produktów na rynek.”

Z nowego materiału mają być produkowane donice, skrzynki ogrodnicze, a w przyszłości także płytki chodnikowe i dachówka.

Ryszard Jończyk, dyrektor PNOiS w Lublinie – „Będziemy produkować to, jakie będą formy. W tej chwili mamy próbny rozruch płytek chodnikowych i dachówek. Z tym, że towar te trafi do sprzedaży po uzyskaniu certyfikacji.”

Mieszanka piachu i odpadów jest ekologiczna, niezwykle trwała, odporna na mróz i kwasy. Płytki nie pękają nawet pod naporem kilkutonowych samochodów czy uderzeń młotem.

Maciej Rogalewski – „Innowacyjność tego polega na tym, że nie ma tego ani w kraju, ani w Europie. Na świecie też nie produkują, bo jest zgłoszone jako patent i nie ma zastrzeżeń.”

Dzięki uruchomieniu produkcji w Lublinie, Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, nie tylko utrzyma zatrudnienie, ale przyjmie nowych pracowników.

Ryszard Jończyk, dyrektor PNOiS w Lublinie – „Będzie trzy zmianowa praca, potrzebne będzie 12 osób. Tak, że firma która zatrudnia 400 osób, pomimo trudnego roku w nasiennictwie nie zwalnia a zatrudnia.”

Zainteresowanie nowym tworzywem jest już dość duże.

Krzysztof Jarmul, prezes PNOiS – „Można zrobić płytkę, która jest znacznie mocniejsza, nie wchłania wody. Można zrobić skrzynkę, która nie będzie pękała. Te osoby, które widzą to pierwszy raz, tym się interesują.”

Produkcja wyrobów z ekologicznego tworzywa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Tworzywo nie ma jeszcze nazwy, ale wkrótce ma zostać na nią rozpisany konkurs.

Tomasz Zalewa/OTV Lublin Redakcja Rolna TVP