Czy grozi nam znaczny spadek cen nasion rzepaku? Niewykluczone. Niektórzy mówią wręcz o nadchodzącym załamaniu. W sierpniu ceny mogą nie przekroczyć 900 złotych za tonę. Co na to plantatorzy? Krajowy Związek Producentów Rzepaku twierdzi, że to mało prawdopodobne, bo spadki właśnie wyhamowały. Gdyby było jednak inaczej – dodają, mielibyśmy do czynienia ze znacznym zmniejszeniem powierzchni przyszłorocznych upraw.
Wczoraj na europejskich giełdach towarowych cena rzepaku spadła do 265 euro za tonę. Dzień wcześniej była o 7 euro wyższa. Maklerzy nie mają wątpliwości. Tak szybki spadek cen to dopiero początek.
Marek Wołos, TMS Brokers: mniejszy popyt na paliwo, niższe ceny paliwa, więc niższe ceny komponentów, które wchodzą w skład tego paliwa. W rezultacie coraz tańszy rzepak. Najlepiej to widać na rocznym zestawieniu cen nasion na światowych giełdach.
W czerwcu 2008 roku, cena rzepaku przekroczyła 450 euro za tonę. Do grudnia stawka spadła w okolice 250. W maju i czerwcu tego roku odnotowano niewielki wzrost. Teraz – silny spadek.
Maklerzy przyznają, że ruch na rynku rzepaku rośnie. Wskazuje na to liczba zawieranych kontraktów na sprzedaż nasion. Niestety, są to tak zwane kontrakty krótkoterminowe, zazwyczaj kilkutygodniowe – co wskazuje na to, że w obawie przed niskimi cenami – inwestorzy pozbywają się towaru.
Andrzej Bąk, Warszawska Giełda Towarowa: ceny powyżej 1000 złotych, w granicach 1100 złotych należy wykorzystywać do sprzedaży i nie czekać.
Co na to wszystko polscy plantatorzy? Krajowy Związek Producentów Rzepaku przyznaje, że ceny dość szybko spadały. Teraz jednak nastąpiła ich stabilizacja.
Mariusz Olejnik, Krajowy Związek Producentów Rzepaku: spadek cen już doszedł do końca. Dzisiejsza cena zaproponowana przez główne zakłady tłuszczowe 1060 złotych za tonę to jest granica.
Taka stawka jeszcze zapewnia opłacalność produkcji. Nie zapominajmy jednak, że na cenę nasion duży wpływ ma kurs euro. Dotychczas silna europejska waluta zaczęła mocno tracić w stosunku do złotego. A to może tylko zwiększyć spadki.
Radosław Bełkot rolna.tvp.pl
Zostaw odpowiedź