Cenne „pure polish” w Janowie Podlaskim

W dniach 7-9 sierpnia w Janowie Podlaskim odbyły się Dni Konia Arabskiego. Gospodarzem imprezy była Agencja Nieruchomości Rolnych.

Jubileuszową 40 Aukcję koni czystej krwi arabskiej, która odbyła się w niedzielę, poprzedził 31 Narodowy Pokaz Koni Arabskich. Na to niezwykłe wydarzenie zjechali się do Janowa Podlaskiego miłośnicy koni czystej krwi arabskiej z całego świata oraz znane osobistości życia publicznego w Polsce.

Podczas uroczystego otwarcia imprezy dr Tomasz Nawrocki, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, doceniając wyjątkowość polskich koni czystej krwi arabskiej hodowanych w spółkach nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, równocześnie wyraził nadzieję, że zachwyt i duma będą udziałem wszystkich którzy przyjechali do Janowa, aby podziwiać oraz kupować „polskie araby”.

Głównymi wystawcami 31 Narodowego Pokazu Koni Arabskich były państwowe spółki nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych: Stadnina Koni Janów Podlaski, Stado Ogierów w Białce oraz Stadnina Koni Michałów. Tegorocznym laureatem Czempionatu Polski Ogierów Młodszych został ogier ALBANO z Michałowa, z kolei czempionem wśród ogierów starszych koń ESPARTO z Michałowa, który otrzymał również nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rąk Sekretarza Stanu Pana Kazimierza Plocke.

Ogromne emocje wzbudził pokaz klaczy. Uznanie sędziów i publiczności wśród klaczy młodszych oraz Czempionat Polski 2009 w tej kategorii zdobyła klacz ze Stadniny w Michałowie WIEŻA RÓŻ. Natomiast bezkonkurencyjna wśród prezentowanych na tegorocznym Narodowym Pokazie Koni Arabskich okazała się klacz EMANDORIA z SK Michałów, która poza Czempionatem Polski i nagrodą Agencji Nieruchomości Rolnych (na zdjęciu) zdobyła również tytuł Najlepszego Konia Pokazu. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej nagrodę dla Superczempionki wręczył Pan Andrzej Klarkowski Doradca Prezydenta.

Zwieńczeniem Dni Konia Arabskiego była Jubileuszowa 40 Aukcja „Pride of Poland” – Duma Polski, która odbyła się w niedzielę. Jak co roku również 9 sierpnia nie zawiedli kupcy z całego świata. Do Janowa bardzo licznie przyjechali kupcy z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Bliskiego Wschodu a także z Australii. Łącznie na tegorocznej Aukcji sprzedano kilkadziesiąt koni za ok. 2,5 mln euro. Szczególne emocje wzbudziła licytacja klaczy ze SK Janów Podlaski o imieniu PINTA, którą Pani Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones nabyła za pół miliona euro.

Dodatkowo Stadnina Koni Janów Podlaski uczciła jubileuszową aukcję w wyjątkowy sposób. Po raz pierwszy w czasie aukcji zostało wylicytowane prawo do pokrycia klaczy Pianissima obecnej czempionki świata klaczy starszych, dowolnie wybranym ogierem. Nabywca z Kalifornii za 175 tys. euro po 11 miesiącach stanie się właścicielem źrebaka, być może czempiona nad czempionami.

Dni Konia Arabskiego, które odbyły się w Janowie Podlaskim po raz kolejny udowodniły, że konie czystej krwi arabskiej są nie tylko powodem do dumy dla Polaków, ale także dobrem pożądanym na całym świecie, za które ich miłośnicy, nawet w okresie kryzysu są gotowi płacić setki tysięcy euro.

ANR