ARiMR: łatwiejsze wypełnianie wniosków o unijne dopłaty

W tym roku rolnicy ubiegający się o unijne dopłaty będą mogli to zrobić składając tylko jeden wniosek. Oznacza to, że wypełnianie dokumentów będzie łatwiejsze, gdyż nie trzeba będzie wielokrotnie podawać tych samych danych. Ponadto do wszystkich tych płatności wystarczy złożyć tylko jeden załącznik graficzny.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadza też dwie nowe dopłaty: do upraw roślin strączkowych i motylkowatych oraz do krów i owiec.

Jak poinformował w poniedziałek Departament Komunikacji Społecznej, na jednym formularzu będzie można starać się o 10 różnych płatności. Chodzi o dopłaty bezpośrednie (jednolite i uzupełniające), dopłaty do upraw paszowych, roślin strączkowych, do pomidorów, do owoców miękkich, płatności do zwierząt tzw. płatność cukrową, dopłat do programów rolno-środowiskowych czy wsparcia z tytułu gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

Biura powiatowe Agencji będą przyjmowały wnioski od 15 marca do 17 maja 2010 r. Jeśli dokument taki zostanie dostarczony po 17 maja 2010 r. – ale nie później niż do 11 czerwca 2010 r., za każdy dzień roboczy opóźnienia Agencja obniży rolnikowi dopłaty o 1 proc.

Od tego roku ARiMR wprowadza dopłaty do upraw roślin strączkowych i motylkowych takich jak: koniczyna, esparceta, lucerna, bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła i wielokwiatowa, groch siewny, soczewica, soja, łubin, peluszka, seradela czy wyka. Na ten cel jest 10,8 mln euro. Agencja szacuje, że dopłata wyniesie ok. 60 euro do hektara. Nowa płatność nie przysługuje jednak do tych działek rolnych, do których w roku 2010 przysługują płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt.

Rolnicy z województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego lub śląskiego mogą starać się o dopłaty do chowu krów lub owiec. Będą się one należały tym gospodarstwom, w których na koniec maja 2010 r. zostanie zarejestrowanych nie więcej niż 10 krów, w wieku co najmniej 3 lat. Na realizację tej płatność w roku 2010 jest przeznaczone 28,5 mln euro. Przy założeniu, że do takiego wsparcia kwalifikować się będzie ok. 200 tys. krów, stawka płatności do jednej sztuki wyniesie ok. 142,5 euro.

Płatność do owiec przysługuje zaś rolnikom z pięciu województw południowej Polski: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Warunkiem otrzymania takiej dopłaty jest posiadanie na koniec maja br. co najmniej 10 półtorarocznych samic owcy. W roku 2010 na takie wsparcie jest 1,5 mln euro. Do owcy będzie można dostać ok. 30 euro.

PAP