40% dla wsi

Nie tylko rolnikom zależy na utrzymaniu dopłat. Jak wynika z najnowszych sondaży, większość Europejczyków stoi murem za producentami. Chcą, by w przyszłości z unijnej kasy wypłacane były farmerom pieniądze nie mniejsze niż obecnie.

Wspólna Polityka Rolna niby kontrowersyjna, ale jednak – zdaniem mieszkańców wspólnoty- potrzebna. Europejczykom nie przeszkadza, że 40% unijnej kasy przeznaczonej jest na wsparcie sektora rolnego.

Wręcz spora jest grupa tych, którzy chcieliby zwiększenia dopłat. Najliczniej reprezentowali ich Grecy, Bułgarzy i Estończycy. Co ciekawe w badaniach zarysował się podział, który widać również na salonach politycznych. Francuzi – zdecydowanie opowiadają się po stronie rolników, Brytyjczycy są bardziej powściągliwy.

Mimo wszystko sondaż ucieszy zwolenników utrzymania finansowania rolnictwa po 2013 roku, bo daje im kolejny argument w dyskusji.

Europejczycy pytani byli także o to, czego oczekują od producentów żywności. Odpowiedzi były nad wyraz zgodne- wysokiej jakości i rozsądnych cen.

Anna Katner Redakcja Rolna TVP