Rzepak – ceny z dn. 01.04.2010.

Do zbiorów jeszcze kilka miesięcy, ale przygotowania do nich nabierają tempa. Coraz liczniejsza grupa rolników jest zainteresowana podpisywaniem umów kontraktacyjnych. Atmosferę podgrzewają prognozy o szykujących się wysokich zbiorach.

Ale ponieważ lepiej dmuchać na zimne i mieć zabezpieczoną ciągłość produkcji, zakłady tłuszczowe i eksporterzy starają się pozyskać jak najszybciej odpowiednią liczbę dostawców kusząc podnoszonymi z tygodnia na tydzień stawkami.

I tak w tym tygodniu przetwórcy są gotowi płacić za rzepak z nowych zbiorów nawet 1090 złotych za tonę. To spory wzrost, bo w ubiegłym tygodniu stawki w umowach kontraktacyjnych kończyły się na 1040 złotych za tonę.

  • Rzepak z nowych zbiorów – umowy kontraktacyjne:

  • w kraju – 1060–1090 zł/t
  • na świecie – 1130–1135 zł/t

Podobnie sytuacja wygląda na świecie. Kontrakty zawierane na paryskiej giełdzie MATIF sięgają 1135 złotych.

Tymczasem nieprzerwanie trwa sprzedaż ubiegłorocznych nasion. I wygląda na to, że zarówno producenci, jak i kupujący spotkali się w połowie drogi, bo handel kwitnie, a narzekań na ceny nie słychać. Tona rzepaku na wolnym rynku kosztuje dzisiaj maksymalnie 1150 złotych.

  • Rzepak – ceny transakcyjne:

  • w kraju – 1140–1150 zł/t
  • na świecie – 1184–1199 zł/t

Zakłady przetwórcze kupują mniej, za to ożywili się eksporterzy. W sprzedaży pomaga głównie fakt, że ceny na światowych giełdach są sporo wyższe od płaconych u nas. Tona kosztuje od 1185 złotych w górę.

Stella Norowska-Woldańska Redakcja Rolna TVP